Şedinţa reprezentanţilor  satelor participante şi tragerea la sorţi

 Cupa Libertății

 

            După ce s-au terminat competițiile „Cupei Libertății la șah” – care au avut loc la Sărcia în luna aprilie curent și s-au realizat cu mare succes, dar cu un număr mai mic de echipe, și la care a fost o adevărată atmosferă de prietenie și spirit sportiv – au început pregătirile pentru competițiile la minifotbal.

              Pregătirile pentru această ediție au ajuns la final prin încheierea ședinței care a adunat un număr mare de reprezentanți ai staleor participante în ziua de 8 iunie curent, la ora 10, și pe reprezentanții CPE „Libertateah, şedinţă la care s-au stabilit planul, programul și regulamentul acestei ediții, care au rămas aceleaşi. La începutul şedinţei, toţi reprezentanţii au fost salutaţi de Teodora Smolean, redactor responsabil al săptămânalului „Libertateah. Indiferent că situația în privința numerelor de echipe s-a schimbat față de anul precedent, regulamentul și sistemul de joc au rămas aceleași. Diferenţa constă în privinţa unei echipe în plus faţă de ediţia trecută şi în această situaţie s-a procedat în aşa fel încât o grupă va avea o echipă în plus, adică 5.

Pentru această ediție s-au anunțat 17 echipe, iar cea de-a 18-a este echipa gazdă din Uzdin, căci în această localitate vor avea loc semifinala și finala acestei ediții.

Din motive obiective de la această ședință au lipsit reprezentanții următoarelor localități: Sărcia, Ovcea, Coştei, Mărghita, Marcovăț, Sân-Mihai, Doloave, Seleuş şi Grebenaţ, iar cei prezenţi au fost din următoarele localităţi: Uzdin, Iancaid, Sân-Ianăş, Satu-Nou, Iablanca, Alibunar, Nicolinţ, Torac şi Petrovasâla, care, după o pauză de doi ani, revine la „Cupăh. Împreună cu reprezentanții Casei „Libertateah, cei prezeniți au stabilit programul de joc, centrele de calificare, unele reguli și detalii mai mănunte și apoi s-a procedat la tragerea la sorți, după care s-au obținut următoarele grupe:

 

Grupa 1:

  1. Iancaid
  2. Ovcea
  3. Sân-Ianăș
  4. Coştei

Centrul de calificare pentru această grupă va fi la Iancaid.

 

Grupa a 2-a:

  1. Satu-Nou
  2. Iablanca
  3. Sărcia
  4. Seleuş

Centrul de calificare pentru această grupă va fi la Satu-Nou.

 

Grupa a 3-a:

  1. Petrovasâla
  2. Marcovăţ
  3. Grebenaţ
  4. Doloave

Centrul de calificare pentru această grupă va fi la Petrovasâla.

 

Grupa a 4-a:

  1. Alibunar
  2. Mărghita
  3. Nicolinţ
  4. Torac
  5. Sân-Mihai

Centrul de calificare pentru această grupă va fi la Alibunar.

 

Toate meciurile de calificare se vor desfășura pe data de 21 iulie, la ora 19, cu excepția Centrului de calificare Alibunar, care, din cauza numărul mai mare de echipe, va începe la ora 18.

Pentru aceste centre de calificare s-au ales următorii delegați:

– pentru Centrul de calificare I din Iancaid, delegat este Marcel Seculici, muncitor sportiv şi jucător din Uzdin,

– pentru Centrul de calificare II din Satu-Nou, delegat este Liviu Bulic, ziarist al Casei de Presă și Editură „Libertateah din Panciova,

– pentru Centrul de calificare III din Petrovasâla încă nu este ales delegatul, aşa că numele lui îl vom publica în unul din următoarele numere ale săptămânalului nostru,

– iar pentru Centrul de calificare IV din Alibunar delegat este Ion Mărgan din Nicolinţ, ziarist la CPE „Libertateah.

Liviu BULIC

Articolul integral îl puteți citi în săptămânalul „Libertatea”, nr. 24 din 16 iunie 2018