Duminică, 5 noiembrie curent, a avut loc „Cupa Serbiei” la karate. Această cupă prestigioasâ a avut loc la Čačak.
De la Clubul de Karate „Vladimirovac“ din Petrovasâla s-au prezentat patru karatiști, cu toții în categoria luptelor .
Iată numele tinerilor care au obținut rezultate foarte frumoase:
– Milan Petrović, în categoria -42 kilograme, s-a clasat pe primul loc,
– Milutin Cvetković, în categoria -47 kilograme, s-a clasat pe locul trei.
După spusele domnului Miloje Pavlović, antrenorul acestei echipe, și ceilalți doi karatiști, Bogdan Cvetić și Luka Cvijetić, au avut lupte la un nivel înalt, dar mai puțin noroc sportiv. Anume, MarkoCvetić, după tragerea la sorți, în prima rundă l-a avut pe coechipierul Petrović, iar Luka Cvijetić a fost discalificat din lupta pentru medalie din cauza contactului interzis de la finala meciului.

Izabela Lupulescu și A.C.S. „Dumbrăvița” – spre Europa”

La turneul din turul al doilea al Cupei Europene ETTU, care a avut loc la Dumbrăvița din suburbia Timișoarei, echipa Izabelei Lupulescu a cucerit în concurența a patru echipe locul I și s-a calificat în următorul tur al concursului, care acum va fi disputat după sistemul eliminatoriu.
Iată rezultatele atinse de „Dumbrăvița” (antrenoare Nicoleta Husar):
„Dumbrăvița” – „Dozyden Helder” (Olanda) 3:2
„Dumbrăvița” – „Kokasinan Belediyesi Spor Club” (Turcia) 3:0
„Dumbrăvița” – „Aotaotavrou” (Grecia) 3:1
Pe lângă echipa timișoreană, pentru următorul tur s-a calificat și echipa olandeză ocupantă a locului secund. Cea mai bună jucătoare a concursului a fost uzdineana Izabela Lupulescu, care, iată, face rezultate excelente și în România, unde joacă un foarte bun tenis de masă, dar și în Europa.
În primul tur al eliminărilor, „Dumbrăvița” va întâlni echipa rusă, „Kazani”.