Echipa de fotbal din Mărghita are teren propriu foarte frumos, iar jucătorii acesteia au mare pasiune pentru fotbal. Echipa a început cu alergările de vară, având pe banca tehnică un antrenor. În această perioadă sunt programate câte două antrenamente pe zi.

Echipa de fotbal din Mărghita este antrenată de Eugen Pascu şi anul acesta a devenit campioană, cucerind locul întâi în clasamentul Ligii intercomunale Alibunar-Plandişte, în care au fost încadrate 16 echipe. Cu regularitate se prezintă la Jocurile Sportive Săteşti „Cupa Libertăţii”.

Jucătorii din echipă au manifestat mare interes şi dăruire în toate meciurile, atât în deplasare, cât şi acasă, dovadă fiind locul I în sezonul 2017/18 şi intrarea într-o divizie superioară. La ediţia „Cupei Libertăţii” de la Nicolinţ, echipa din Mărghita a învins în finală şi a cucerit cupa, iar în anul când această manifestare sportivă s-a desfăşurat la Sân-Ianăş, echipa din Mărghita a cucerit locul doi.

Şi anul acesta va participa la „Cupă”, iar jucătorii doresc să realizeze rezultate bune. Echipa din Mărghita se găseşte în Grupa a 4-a, împreună cu echipele din Alibunar, Nicolinţ, Torac şi Sân-Mihai, iar centrul de calificare pentru această grupă va fi la Alibunar.