Marele Premiu a revenit Atelierului Creativ „Academica” din Vârșeț

Premiile

Duminică seara, la Alibunar s-a lăsat cortina peste ediția de anul acesta a „Zilelor de Teatru ale Românilor din Voivodina”, la care opt trupe de teatru din șapte localități, și-au demonstrat talentul și dragostea față de arta zeiței Thalia, luptând în egală măsură pentru Marele Premiu. După spectacolul oaspeților, a urmat festivitatea de de premiere a laureaților.

RAPORTUL JURIULUI

Locul I și Marele Premiu: Trupa de Teatru a A.C. „Banatic Art” din Vârşeţ şi Atelierul ,,Academica” (Şcoala de Înalte Studii pentru Educatori ,,Mihailo Palov” şi Facultatea de Învăţători din Belgrad, secţia din Vârşeţ) – care a prezentat spectacolul ,,Revizorul”, adaptare de Cătălin Ursu după piesa cu acelaşi nume de N.V. Gogol, regia Cătălin Ursu
Locul II: Trupa de Teatru a Asociaţiei pentru Artă şi Cultură Românească „Vichentie Petrovici Bocăluţ” din Torac care a prezentat spectacolul „Hamlet cu sos picant” de Aldo Nicolai în regia lui Iulian Ursulescu

Locul III: Trupa de Teatru a ,,Tineretului Muzical” din Uzdin care a prezentat spectacolul ,,Gunoierul” de Mimi Brănescu în regia lui Mărgărit Ecovoiu

Premii pentru regizori profesioniști:

Locul I: Iulian Ursulescu („Hamlet cu sos picant”, Torac) și Cătălin Ursu („Revizorul” Vârșeț).

Premii pentru regizori amatori:

Locul I: Dr. Marius Savu („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei) și dr. Mărgărit Ecovoiu („Gunoierul”, Uzdin).

Premii pentru scenografi profesioniști:

Locul I: Liliana Barbulov („Pensiune completă, Alibunar) și Emil Sfera („Omul din casa pustie,) Uzdin.

Premii pentru scenografi amatori: Ionică Adam („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Premiul pentru lumini și efecte sonore: Georgel Micșa („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Premiul pentru muzică „live”: Jaclin Puia („Gunoierul”, Uzdin).

Premiu pentru costume: Trupa de Teatru din Vârşeţ

Premiul special pentru reanimarea vieții teatrale din Nicolinț: Alexandra Ranković

Premiul pentru animatorul vieții teatrale din Straja: Ionel Omoran

Premiul pentru cea mai tânără trupă: Trupa de Teatru din Torac

Premiu special pentru piesă în grai bănățean local: Trupa de Teatru ,,Todor Creţu-Toşa” a Căminului Cultural ,,Doina” din Uzdin

Premiul special pentru activitate teatrală îndelungată: Viorica Țăran din Uzdin

Premiul pentru actor veteran în cadrul „Zilelor de Teatru”: Adam Dalea din Uzdin

Premiul pentru cel mai tânăr actor amator: Cornel Mili din Torac

Premiul pentru cea mai bună dicție: Daniela Maria Duluj din Alibunar

Premii pentru roluri masculine:

Locul I: Maribel Popa („Revizorul”, Vârșeț)

Locul II: Stelian Miclea („Gunoierul”, Uzdin)

Locul III: Adam Dalea („Omul din casa pustie”, Uzdin)

Premii pentru roluri feminine:

Locul I: Paula Petrovici („Hamlet cu sos picant”, Torac)

Locul II: Daniela Maria Duluj („Pensiune completă”, Alibunar)

Locul III: Eugenia Prodan („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Premii pentru roluri episodice:

Locul I: Laurian Duluj („Pensiune completă”, Alibunar)

Locul II: Aorica Țera („Natură moartă cu nepot obez”, Coștei)

Locul III: Catarina Casandra Ecovoiu („Omul din casa pustie”, Uzdin)

Premiu special pentru actorie: Mariana Totan („Revizorul”, Vârșeț)

Premiu pentru cel mai bun actor debutant: Marina Jurca („Revizorul”, Vârșeț)

Premiu pentru cea mai promițătoare actriță: Corina Trocea („Nu-i de joacă cu mama soacră”, Straja)

Premiu pentru prezență scenică deosebită: Andreea Boraci („Pensiune completă”, Alibunar)

Premiu pentru regizor amator veteran: Adam Onciu din Uzdin

Juriul de specialitate: Miroslav Žužić, președinte, prof. Elena Lelea și Adrian Sandu, membrii.

Mariana STRATULAT
Articolul integral îl puteți citi în ziarul „Libertatea” din 5 mai 2018