O seară tradițională sportivă de neuitat

Sâmbăta trecută, pe 16 iunie 2018, la Torac a avut loc ediția a XI-a a întâlnirilor de frățietate Torac – Săcălaz, a căror temelie a fost pusă exact la început de mileniu III, în anul 2001. Clubul de fotbal ”Armonia” din Săcălaz a fost întâmpinat de Comitetul de organizare în frunte cu Ionel Cipu, unul dintre cei mai însemnați semnatori ai proiectului transfrontalier frățesc, binențeles cu obișnuita gustare și veselie, cum se cuvine unor adevărați români legați prin sângele secular.

Cel mai ”gustat” moment a fost meciul tradițional de fotbal redus, care a început la orele 18.00. După cele 60 de minute (două reprize de 30 de minute), se poate spune că a fost unul pe cinste, cu nu mai puțin de 15 goluri. Deci efectiv nu s-a stat nici o clipă. Scorul final al acestui meci amical, în care și-au arătat iscusințele peste 20 de jucători torăceni și săcălăzeni veterani, s-a încheiat cu fluierul final al arbitrului Ionel Cipu. Scorul a fost de 9:6 pentru torăceni. Printre cei mai buni marcatori dar și jucători amintim pe Goran Ivanović (Fioka) cu trei goluri, iar un număr identic de goluri au fost trimise și de Đorđe Žuža. Milan Topolić s-a evidențiat cu un joc bun și două lovituri ”între buturi”. De cealaltă parte, câte două goluri au fost date și de jucătorii oaspeți Liviu Binău, Liviu Vasiu (care a reușit chiar și un autogol), respectiv Sorin Marin cu un gol.

Domnul Ghiță Blejușcă, secretar general de redacție de la periodicul ”Foaia Săcălazului”, ne-a declarat că din an în an apar noi jucători mai tineri, lucru care are o mare însemnătate pentru continuitatea acestei prietenii de suflet Torac-Săcălaz, care este una incomparabilă. La fel, nu scorul contează, ci participarea cât mai numeroasă la întâlnirile frățești.

text:  Ionel. MIAT

Articolul integral îl puteți citi în săptămânalul „Libertatea”, nr. 25 din 23 iunie 2018