Uzdineana Izabela Lupulescu a evoluat foarte bine la Jocurile Mediteranene, iar cu puţin noroc sportiv a putut să cucerească şi un loc de frunte. Fără îndoială că la ora actuală uzdineana Izabela Lupulescu este cea mai bună jucătoare de ping-pong din Serbia. Aceasta a dovedit-o şi la Taragona, la Jocurile Mediteranene, unde în clasamentul final a ocupat locul al IV-lea, pierzând în lupta pentru medalia de bronz de la spaniola Galia Dvorak, cu scorul de 4:3. Fără îndoială că, dacă ar fi avut puţin noroc sportiv, jucătoarea noastră ar fi prins podiumul de premieră. Aşa, rămâne regretul că a scăpat încă o uriaşă şansă de a se realiza ceva deosebit, dar şi aşa acest loc patru cucerit este unul onorabil şi este cea mai de seamă realizare a echipei feminine a Serbiei. În meciul semifinal, Lupulescu a jucat cu Dina Meshref din Egipt, rezultatul fiind de 1:4, iar această jucătoare egipteană a şi cucerit turneul. La sferturile de pătrimi, Lupulescu a învins-o pe bosneaca Emina Hadžiahmetović cu scorul de 4:3, pe când în calificări a avut un scor de 1:1 (victoria a obţinut-o cu Mori din San Marino şi înfrângerea cu jucătoarea O. Zarife din Franţa).
La întrecerile pe echipe, naţionala ţării noastre (Aneta Naksuti, Tijana Jokić şi Izabela Lupulescu) a fost învinsă în sferturi de pătrimi de echipa Franţei. La întrecerile pe grupe, Serbia a învins Bosna şi Herţegovina cu 3:0 şi a fost învinsă cu 3:1 de echipa Egiptului.izabela lupulescu