Spaniolul Rafael Nadal, numărul 1 mondial, a câştigat duminică turneul de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce a dispus în finala masculină, în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-2, de austriacul Dominic Thiem,după două ore și 44 de minute.

Este al 17-lea trofeu de grand slam din cariera spaniolului de 32 de ani și pentru a 11-a oară când Rafa triumfă la pe zgura pariziană, acolo unde are o statistică înspăimântătoare, 86-2 la capitolul victorii/înfrângeri. De partea cealaltă, austriacul Thiem a pierdut prima sa finală de Mare Șlem jucată, în fața celui pe care l-a învins în sferturile de finală ale turneului de la Madrid din acest an.

„E o victorie importantă. Am jucat foarte bine, la fel și Dominic. Au fost două săptămâni nemaipomenite pentru mine. Cu siguranță că și Dominic va câștiga aici în următorii ani. Dominic e un jucător foarte agresiv, atacă mereu. Nu m-am gândit vreodată să câștig aici pentru a 11-a oară”, a spus Rafael Nadal.

Odată cu victoria de duminică, Nadal îşi păstrează locul I în clasamentul ATP. În afara celor 2.000 puncte ATP, spaniolul primeşte un premiu de 2,2 milioane de euro, cu care devine al treilea tenismen din istorie care depăşeşte 100 de milioane de dolari din tenis, după sârbul Novak Đoković şi elveţianul Roger Federer. Thiem va primi 1,12 milioane de euro şi 1.200 de puncte ATP.