Simona Halep şi-a îndeplinit marele vis. A devenit în premieră campioană la un turneu de Grand Slam şi a făcut-o într-o manieră de mare jucătoare. Românca a revenit superb în finala de Roland Garros şi a învins-o în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, deţinătoarea titlului la US Open.

Simona Halep

Constănţeanca de 26 de ani s-a impus după două ore şi 3 minute şi a devenit prima reprezentantă a României care cucereşte trofeul la Paris, după 40 de ani. Precedentul succes, şi singurul de altfel, îi aparţinea Virginiei Ruzici. De asemenea, Ilie Năstase a luat titlul în capitala Franţei, în 1973.

Halep a început meciul crispată, în timp ce adversara sa a jucat exact, a greşit foarte puţin şi a avut în permanenţă iniţiativa. În aceste condiţii, americanca de 25 de ani a luat primul set după 41 de minute, salvând şi o minge de break la 5-3, care i-ar fi permis Simonei să relanseze primul act.

Nici cel de-al doilea set nu a început foarte bine pentru jucătoarea noastră. Stephens a făcut break în primul game, dar Simona a răspuns în stil de mare campioană. Românca s-a dus la 4-2 şi, în ciuda tentativelor de a reveni ale americancei, a egalat situaţia la seturi.

Decisivul a fost un monolog al Simonei Halep, care s-a dezlănţuit în drumul spre primul titlu de Grand Slam, după trei finale pierdute.

Pentru victoria de la Paris, Halep va primi 2.000 de puncte WTA şi 2,2 milioane euro, în timp ce Stephens s-a ales cu 1.300 de puncte şi 1,12 milioane euro.