Prin înmânarea cupelor celor mai bune echipe de fotbal, la Alibunar s-a încheiat turneul de fotbal din 26 august a.c. Acest turneu tradițional de minifotbal a fost cel mai vizitat eveniment sportiv din cadrul manifestării „Zilele de Vară ale Alibunarului”. În public s-au aflat numeroși fani și iubitori de minifotbal din Alibunar, dar și din regiune. În timpul desfășurări turneului, fanii s-au bucurat de performanțele strălucitoare înregistate de nouă echipe de fotbal participante la acest turneu: din Alibunar, Vârșeț și Panciova. Cele mai interesante meciuri au fost meciurile pentru locul trei și locul întâi. În aceste meciuri învingătorul a fost desemnat prin lovituri de la șapte metri. În finala mică s-au întâlnit echipele din Ilandža și Iabuca. Jucători echipei din Ilandža au fost mai atenți și mai bine concentrați la executarea loviturilor de la șapte metri și au cucerit locul trei la acest turneu. În finala mare s-au întâlnit echipele de fotbal din Satu-Nou și Vârșeț. Meciul a fost foarte interesant, dar și dramatic în unele situații. Totuși, și această finală s-a rezolvat prin lovituri de la șapte metri. Jucătorii din Satu-Nou au fost mai precisi și au învins. Prin cucerirea locului întâi, echipa din Satu-Nou a primit o cupă și o sumă de 100.000 de dinari.

Ferenc Koso

Articolul integral îl puteți citi în săptămânalul”Libertatea” din 7 septembrie 2019A luat sfârșit turneul tradițional de minifotbal de la Alibunar