Sărcienții, campioni după câteva decenii

În lupta pentru „Cupa” ziarului „Libertatea”, la turneul final din acest an jubiliar, care a fost organizat la Alibunar, s-au întâlnit echipele din Vlaicovăț, Alibunar, Sărcia și Torac. Toți au avut ocazia să vădă prestații excelente ale tinerilor jucători de minifotbal. Înainte de începerea turneului la ora 17.30, gazdele au pregătit un program sportiv adiacent bogat. S-a desfășurat un turneu de minifotbal internațional pentru veterani, la care au participat echipele din Săcălaz şi Denta din România și echipele din Sărcia și Alibunar. După desfăşurarea unor meciuri interesante, în finală sau întâlnit echipele de veterani din Sărcia și Alibunar. Echipa din Sărcia a fost mai bună și a învins cu 2:0 la acest turneu. După aceea a urmat turneul final al ediției jubiliare a Jocurilor Sportive Sătești Cupa Libertății” la minifotbal, care a început la ora 19.00. Gazdele din Alibunar au oferit condiții excelente de joc. În urma tragerii la sorți, în prezența reprezentanților echipelor, au fost obținute perechile din semifinală. ALIBUNAR: EDIȚIA A 60-A, JUBILIARĂ, A JOCURILOR SPORTIVE SĂTEȘTI „CUPA LIBERTĂȚII” LA MINIFOTBAL

Primul meci s-a disputat între echipele din Torac și Sărcia. S-au jucat două reprize de câte 15 minute. Primii care au reușit să înscrie au fost jucătorii de la echipa din Torac, prin Cristian Nikolić. După primirea acestui gol, echipa din Sărcia şi-a schimbat tactica de joc, atacând cu înverșunare poarta adversarului, așa că prin jucătorul Bojan Iovanović a egalat scorul. În continuarea meciului, jucătorii din Sărcia au înscris încă patru goluri prin Mihael Miloș și Bojan Iovanović (câte unul) și Gabriel Condan (două). Scorul final a fost de 5:1 pentru echipa din Sărcia, care au devenit prima finalistă.

ALIBUNAR: EDIȚIA A 60-A, JUBILIARĂ, A JOCURILOR SPORTIVE SĂTEȘTI „CUPA LIBERTĂȚII” LA MINIFOTBAL