Românca Giorgiana Birgoz a cucerit locul trei

Săptămâna trecută a luat sfârșit cel de-al 10-lea Campionat mondial la parapantă aterizare cu precizie la centru. La acest campionat a participat și selecționata Serbiei. Campionatul s-a desfășurat în perioada 8-18 septembrie la Vârșeț. În concurenţa a 132 de sportivi din 30 de țări, locul trei a fost ocupat de românca Giorgiana Birgoz din România, locul doi a fost cucerit de sportivul din Coreea Jun Jang Cho, iar pe locul primul s-a clasat sportiva Su Jang Cho, de asemenea din Coreea. În clasamentul general individual, pe locul trei s-a aflat Matijaz Sluga din Slovenia, locul doi a fost cucerit de Irvan Vinaria din Indonezia, iar pe locul prim s-a clasat Jong Vu din China. Cele mai bune echipe naționale de la acest campionat mondial de parapantă au fost: selecționata Columbiei, care a ocupat locul III, echipa Chinei, situată pe locul doi, iar titlul mondial și cupa au revenit echipei naționale a Indoneziei. Medalile au fost înmânate de Darko Udovičić, adjunctul ministrului Sportului și Tineretului, și de Mohamed Chandra Vidja, ambasadorul Indoneziei la Belgrad. Organizatori și gazde ale acestui campionat mondial de parapantă au fost Asociația Aeronautică a Serbiei și Clubul de Parapantă „Berkut” din Vârșeț, beneficiind de mare sprijin și asistență din partea Ministerului Sportului și Tineretului al Serbiei.

Vasilie Petrică

Articolul integral îl puteți citi în săptămânalul”Libertatea” din 28 septembrie 2019Românca Giorgiana Birgoz a cucerit locul trei