Sport

DE LA CLUBUL DE TENIS DE MASĂ „RAPID” DIN NICOLINȚ: Cadetele mici – vicecampioane pe țară

Pe 18 martie a.c., Uniunea de Tenis de Masă a Republicii Serbia a organizat Turneul național la categoria cadeți și cadete mici pe echipe, competiția desfășurându-se în sala CTM „Crvena zvezda” din Belgrad, în condiții optime de joc.
Clubul de Tenis de Masă „Rapid” din Nicolinț a participat în formația: Marina Pincu, Anabela Cojocar, Alesia Turcoane și Teodora Miul. La acest turneu național au participat cluburile de tenis de masă din Barajevo, Dobanovci, Mali Iđoš, Čelarevo, Novi Kneževac și Covăcița. Echipele au fost repartizate în două grupe: A și B. În grupa A s-au aflat cluburile de tenis de masă „Dobanovci”, „Rapid” și „Čelarevo”, iar în grupa B – „Domboš”, „Barajevo”, „Obilić” și „Slavija”.
După desfășurarea meciurilor pe grupe, în grupa A CTM „Rapid” a ocupat locul I în fața CTM „Dobanovci”, cu rezultatul 3:2, și a CTM „Čelarevo”, cu rezultatul de 3:0, iar în grupa B locul I l-a ocupat CTM „Domboš”, pe locul II clasându-se CTM „Barajevo”.
În semifinale, meciurile s-au disputat între CTM „Rapid”-CTM „Barajevo” și „Domboš”-„Dobanovci”. CTM „Rapid”a învins pe CTM „Barajevo”cu rezultatul de 3:1, iar CTM „Domboš” pe CTM „Dobanovci” cu rezultatul de 3:2.
Meciul final s-a disputat între echipele „Rapid” și „Domboš”, aceasta fiind o repriză a finalei Turneului provincial, când nicolincenele au jucat cu jucătoarele de la „Domboš” și au ieșit învingătoare. De această dată, rezultatul final a fost 3:2 în favoare echipei „Domboš”, astfel că nicolincenele au urcat pe podium ca vicecampioane republicane. Echipa „Rapid” a obținut un succes remarcabil, având în vedere că la această competiție au fost rangate pe locul IV pe țară.
Duminică, 25 martie a.c., la Šabac a fost organizat Turneul orașului la toate categoriile, iar nicolincenii au participat cu cinci jucători: categoria grădiniță – Valentin Bonciocat, Mihai Dalea și Sara Trifon, categoria băieți cls. I-II – Marius Giban și categoria fete cls. III-IV – Vanesa Bonciocat. Toți jucătorii de la „Rapid” au obținut medalii, iar o surpriză plăcută a fost Marius Giban, care la categoria băieți cls. I-II a obținut locul I, medalia de aur și Cupa-trofeul orașului Sabac.
La categoria grădiniță, Valentin Bonciocat a ocupat locul doi și medalia de argint, Mihai Dalea și Sara Trifon locul III și medalia de bronz. Tot o medalie de bronz a ocupat și Vanesa Bonciocat la categoria fete cls. III-IV.