festival
Aici puteţi viziona în direct programul Marelui Festival de Folclor al Românilor din Voivodina – R. Serbia – Ovcea 2018, începând cu ora 19.30

SÂMBĂTĂ 25.08.2018 – 19.30h

CORURI ȘI GRUPURI VOCALE

Corul bărbătesc al S.C.A „Frăție și Unitate” – Sărcia
dirijor: Filip Baloș

Grupul vocal al S.C.A „Mihai Eminescu” – Coștei
„Fetele de la Coștei“
dirijor: David Butan

ORCHESTRE ȘI TARAFURI

Orchestra de muzică populară a A.A.C „Vichentie Petrovici Bocăluț” – Torac
dirijor: Todor Doru Ursu

FORMAȚII DE DANSURI

Formația de dansuri a S.C.A „Lumina” – Iancaid
– Dansuri stilizate
corelgraf: Mirela Idvorean Ioviță

Formația de dansuri a S.C.A „Mihai Eminescu” – Coștei
– Suită de dansuri populare românești
coregraf: Ioan Ghiaur
coordonator artistic: Viorel Bălăgean

ORCHESTRA C.N.M.N.R.S
dirijor: Petru Popa
coordonator artistic: Petru Popa

SOLIȘTI VOCALI ȘI INSTRUMENTIȘTI

  1. Natașa Angelcovici, voce, debutant – Ovcea
  2. Marinela Atnagea, voce, debutant – Coștei
  3. Darco Neda, acordeon, debutant – Uzdin
  4. Isidora Ioviță, voce, debutant – Iancaid
  5. David Butan, clarinet, debutant – Coștei
  6. Denis Lupșor, vioară, debutant – Ecica
  7. Ionela Păuță, voce, debutant – Coștei
  8. Daniel Colojoară, voce, debutant – Coștei
  9. Eugenia Prodan, voce, debutant – Coștei
  10. Adonis Voin, voce, debutant – Coștei
  11. Sanela Căilean, voce – Coștei
  12. Virginia Totan, voce – Uzdin
  13. Victor Radu, vioară – Ecica
  14. Claudia Cina, voce – Ovcea
  15. Adrian Bugar, vioară – Ecica
  16. Marina Jurca, voce – Vârșeț
  17. Andrea Șoșdean, voce – Uzdin
  18. Costel Magda, vioară – Ecica

OASPEȚI:

Lazăr Novac
Mariana Ocolişan Petrovici
Firuţa Cina
Lidia Cina
Lavinius Nicolaevici
Bora Dugić
Lelo Nica
Costa Ljubenović

Aici puteți viziona înregistrarea transmisiunii în direct a spectacolului de vineri

VINERI 24.08.2018 – 19.30h

ORCHESTRA C.N.M.N.R.S
dirijor: Roman Bugar
coordonator artistic: Petru Popa

SOLIȘTI VOCALI ȘI INSTRUMENTIȘTI

  1. Constantin Dehelean, voce, debutant – Ovcea
  2. Deloria Gheteianț, voce, debutant – Sân Mihai
  3. Marian Roșu, saxofon, debutant – Alibunar
  4. Andrea Stefan, voce, debutant – Sân Mihai
  5. Emilio Baloș, acordeon, debutant – Torac
  6. Lorena Ioanovici, voce, debutant – Sân Mihai
  7. Gheorghe Murgu, clarinet, debutant – Alibunar
  8. Gabriela Petrovici, voce, debutant – Satu Nou
  9. Valentina Secheșan, voce, debutant – Petrovasâla
  10. Ana Popi, voce – Torac
  11. Daniel Petrașcu, voce – Nicolinț
  12. Georgeta Sfrâncioc, voce – Torac
  13. Grațiela Bragean, voce – Ovcea
  14. Gabriela Petrovici, voce – Torac
  15. Sebastian Bogdan, acordeon – Satu Nou
  16. Ana Maria Damian, voce – Torac
  17. Stivi Miuță, voce – Sân Mihai
  18. Cristina Mic, voce – Satu Nou
  19. Aleksandra Rancovici, voce – Nicolinț (în afara concurenței)
  20. Dorel Mic, acordeon – Satu Nou (în afara concurenței)

CORURI ȘI GRUPURI VOCALE

Corul mixt al Societății Românilor „Bega“ – Zrenianin
dirijor: Daniela Avram

Grup vocal mixt al S.C.A „Mramorac“ – Mramorac
– Ce vi bade
dirijor: Stefan Tmușici și Ratka Raicici

Grupul vocal al C.A.P „Nicolinț“ – Nicolinț
– Mândra mea de la Ciugud
– Câte fete ardelene
dirijor: Aleksandra Rancovici

ORCHESTRE ȘI TARAFURI

Orchestra de muzică populară a C.C „3 octombrie“ – Satu Nou
Suită de melodii populare româneşti
dirijor: Janiel Șublea

Taraful de muzică populară a S.C.A „Armonia“ – Petrovasâla
– Suită de melodii populare din Banat
dirijor: Cristian Giugea

FORMAȚII DE DANSURI
Formația de dansuri a C.A.P „Nicolinț“ – Nicolinț
– Dansuri stilizate din Banat
coregraf: Ciprian David

Formația de dansuri a C.C „Mladost“ – Alibunar
– Dansuri stilizate din Banat
coregraf: Živko și Veljko Oparnica

Formația de dansuri a S.C.A „Nicolae Bălcescu” – Barițe
– Dansuri tradiționale
coregraf: Voicu Cătălin și Maria Țăpălagă

Formația de dansuri a S.C.A „Mramorac“ – Mramorac
– Dans autentic din Mramorac
coregraf: Lazar Stojinov și Snezana Marjanov

Formația de dansuri a S.C.A „Paia Marganovici” – Deliblata
– Dansuri populare românești

Aici puteți viziona înregistrarea transmisiunii în direct a spectacolului de joi
 PROGRAMUL MARELUI FESTIVAL DE FOLCLOR AL ROMÂNILOR 
DIN VOIVODINA REPUBLICA SERBIA „OVCEA 2018“ - EDIȚIA 58-A

JOI 23.08.2018. - 19.30h


FESTIVITATEA DE INAUGURARE - S.C.A „STEAUA” - OVCEA

Corul bărbătesc al C.N.M.N.R.S
- Mărie poale șiurace
- Mărie, Mărie
- Sârba în căruță
dirijor: Leri Mengher

CORURI ȘI GRUPURI VOCALE

Corul mixt al S.C.A „Steaua” - Ovcea
- Lino Leano și de doi
dirijor: Lidia Cina, asistent Firuța Cina

Corul feminin al B.O.R „Sf. Gheorghe” - Uzdin
dirijor: Daniel Cheț

Corul mixt al A.A.C „Vichentie Petrovici Bocăluț” - Torac
dirijor: Todor Doru Ursu

Corul masculin al B.O.R „Sf. Gheorghe” - Uzdin
dirijor: Daniel Cheț

Grupul vocal al S.C.A „Ion Creangă“ - Doloave
- Ce vii bade târzior
-  Mărie, Mărie
dirijor: Dorel Marianu

Grup vocal al S.C.A „Ștefan Ștefu” - Ecica
- Suită de cântece din Banat
dirijor: Roman Bugar

ORCHESTRE ȘI TARAFURI

Orchestra de muzică populară a S.C.A „Steaua” - Ovcea
dirijor: Lidia Cina

Orchestra de muzică populară a C.C „Doina“ - Uzdin
dirijor: Lințu Lința

Taraful de muzică populară a S.C.A „Ion Creangă“ - Doloave
- Melodii populare românești
dirijor: Sava Baniaș

Orchestra de muzică populară a S.C.A „Ștefan Ștefu” - Ecica
dirijor: Roman Bugar

Orchestra de muzică populară a S.C.A „Veselia“ - Glogoni
- Suită de melodii populare românești
dirijor: Dorel Marianu

FORMAȚII DE DANSURI

Formația de dansuri a S.C.A „Steaua” - Ovcea
coregraf: Carolina Evi
Coordonator artistic: Dorel Cina

Formația de dansuri a A.A.C „Vichentie Petrovici Bocăluț” - Torac
Dansuri autentice/tradiționale
coregraf: Sima Gherău și Daniel Damian

Formația de dansuri a C.C „Doina” - Uzdin
coregraf: Stelian Miclea

Formația de dansuri a S.C.A „Radu Flora” - Satu Nou
Dansuri stilizate din Banat
coregraf : Miroslav Bata Marcetić
corepetitor : Marinel Blaj

Formația de dansuri a C.C „25 mai” - Doloave
- Dansuri tradiționale din Banatul de sud
coregraf: Lucian Dănilă

Formația de dansuri a „Casei Tineretului” - Sân Mihai
„Jocu sara ca la nuntă“
coregraf: Stivi Miuță
conducătorul orchestrei: Ion Muncean Cocă

Formația de dansuri a „George Coșbuc“ - Grebenaț
- Dansuri stilizate
coregraf: maestrul prof. Victor Jichereanu

Formația de dansuri a S.C.A „Veselia” - Glogoni
- Dansuri din zona Ardealului