Sport

Nicolincenele au cucerit medalii de argint și bronz la Novi Sad

Săptămâna trecută, la Novi Sad a fost organizat un turneu de tenis de masă prilejuit de sărbătorile de iarnă, denumit „Novogodišnji turnir”. Turneul a fost organizat de către Uniunea de Tenis de Masă din Voivodina, sub auspiciile Secretariatului Provincial pentru Tineret și Sport. La ediția a 23-a  a turneului s-au desfășurat meciuri în categoriile cadeți-cadete mici, cadeți-cadete și juniori-junioare. Acest turneu a durat două zile. Sâmbătă s-au desfășurat competiţiile la categoria cadeți-cadete mici și juniori-junioare, iar duminică la categoria cadeți-cadete. În ziua a doua, cei mai buni opt cadeți și cadete s-au dovedit în cadrul unui top de tenis de masă, care a putut fi urmărit pe micile ecrane, căci publicul spectator nu a putut fi în sală din cauza respectării normelor impuse de coronavirus. La acest concurs au putut participa doar acei jucători care au fost invitaţi să participle, şi anume, doar 8 jucători într-o categorie care sunt rangații pe tabloul national de punctaj.  De la Clubul de Tenis de Masă „Rapid“ din Nicolinț au fost invitați Teodora Miul şi Vanesa Bonciocat la categoria cadete mici (vârsta de 12 ani) şi Teodora Miul la categoria cadete (vârsta de 14 ani). Meciurile competiționale au fost așteptate cu nerăbdare de către jucători, care au luptat dârz pentru trofeele de prestigiu acordate la acest turneu.

Jucătoarele de la „Rapid” au cucerit medalii la individuale. La categoria cadete, jucătoarea Teodora Miul în faza grupelor a învins-o pe jucătoarea Maša Boškovski cu rezultatul de 3:1, în seturi: 3:11, 16:14, 11:9 și 12:10, și pe jucătoarea Teodora Golić cu 3:2, în seturi: 11:8, 7:11, 16:14, 13:15 și 7:11, ocupând locul doi în grupă. În meciul semifinal a jucat cu Sara Radak, dar din păcate a pierdut cu rezultatul de 3:0. Aşadar, Teodora a înregistat un succes frumos, cucerind locul trei și medalia de bronz.