anunt festival doloave

VINERI 17.05.2019, ora 14

Festivitatea de inaugurare – Căminul Cultural „25 mai” – Doloave

SOLIȘTII VOCALI ȘI INSTRUMENTIȘTI
ACOMPANIAȚI DE ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ A ROMÂNILOR DIN VOIVODINA
Dirijor – Roman Bugar
Coordonator artistic – Petru Popa

Angela Damian – voce, cl. I-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Sânt frumoasă, tata știe”
Darian Pancaricean – voce, cl. I-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Drag mi-e jocul românesc”
Ana Bucur – voce, cl. I-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Româncuța”
Andrea Ivan – voce, cl. II-a, S.C.A. „Mihai Eminescu” – Coștei; „Porumbița”
Anastasia Ardelean – voce, cl. III-a, Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou; „În Banat la mine acasă”
Melisa Babescu – voce, cl.III–a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Românașul”
Tiana Sucevici – voce, cl. III-a, Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou; „Hai Dunărea mea”
Marius Bunda – acordeon, cl. III-a, „Întâi Mai” – Petrovasâla; „Perinița”
Alexandra Birgean – voce, cl. IV-a, Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou; „Ană, chică galbănă”
Aron Brenda – vioară, cl. IV-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; Ardeleana …
Teodora Mic – voce, cl. IV-a, Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou; „Hai Dunărea mea”
Melisa Voin – voce, cl. V-a, S.C.A. „Mihai Eminescu” – Coștei; „Sălcuță cu creanga-n râu”
Nina Brenda – voce, cl. V-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev” – Ecica; „Mândru-i ceru fără nori”
Alexandru Graure și Răduț Matei – fluier, cl. V-a, Ș.G. „Olga Petrov Radišić” – Vârșeț; „Fragment din Rapsodia I” (G. Enescu)
Lorena Bugar – voce, cl.V-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev” – Ecica; „Cât îi soarele de sus”
Isidora Colojoară – voce, cl. V-a, S.C.A. „Mihai Eminescu” – Coștei; „Bade pălărie nouă”
Andrei Tăpălagă – clarinet, cl. V-a, Ș.G. „3 Octombrie”, Sân-Mihai; Hora
Alexandra Georgiana Maleta – voce, S.C.A. „Mihai Eminescu”, Coștei;
„Fată-s bănățană”
Maria Paunescu – voce, cl. VI-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Lume uităce măi bine”
Renato Drăghici – voce, cl. VI-a Ș.G. „Olga Petrov Radišić”, Vârșeț; Io mi-s Pavel din Banat
Ines Velia – voce, cl. VI-a, Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou; „Spune lumea, spune-n sat la noi”
Larisa Pancaricean – voce, cl.VI-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „Ia te uită la Maria”
Adriana Moroșan – voce cl. VI-a, Ș.G. „3 Octombrie”, Sân-Mihai; „Fată-s bănățană”
Martina Dan – voce, cl.VII-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Săracă lume cu soare” și „Zice lumea că mi-s mică”
Ștefan Graure – voce cl. VII-a, Ș.G. „Olga Petrov Radišić”, Vârșeț; „Două vieți dac-aș avea” și „Frunză bătută dă vânt”
Mirela Cadarian – voce, cl. VII-a, „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Mândro gura ta-i izvor” și „Bage rupt de soare”
Alisia Babescu – voce, cl. VII-a, Ș.G. „George Coșbuc” – Torac; „O trecut băgița gealu” și „M-o făcut mama așa”
Laura Petrovici – voce, cl. VII-a, „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Bade spicule de grâu” și „Ce-am văzut bage la poartă”
Gabriela Băbuț – voce, cl. VII-a, Ș.G. „Olga Petrov Radišić”, Vârșeț; „Moceriță cu trifoi” și „Bade, pălărie nouă”
Nina Pajevici – voce, cl. VII-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Bage, gură dă bujor” și „Așa-mi zice lumea-n sat”
Mișel Păun – voce, cl. VII-a Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Trecu-i sara pe uliță” și „Frumoasă-i vecina noastră”
Angela Bugar – vioară, cl. VIII-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; Ardeleana din Ovcea și De doi
Giuliano Gătăianț – voce, cl. VIII-a, Ș.G. „3 Octombrie”, Sân-Mihai; „Busuioc dă prin Banat” și „Cât îi Banatul dă mare”
Angela Bugar – voce, cl. VIII-a, Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „Șci tu bagio” și „Bage pântru ochii tăi”
Milica Golici – voce, cl. VIII-a Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica; „De dor bage și dă drag” și „Ușor bage să nu cazi”
Adrian Roxa – clarinet, cl. VIII-a S.C.A. „Mihai Eminescu”, Coștei; Doină („Lung îi drumu …”) și „Cine scârțâie fântâna”

CORURI ȘI GRUPURI VOCALE
Grup Vocal – Centrul Artei Populare,
cl. I-IV – Nicolinț
– „Mărie poale ciurate” și „Vino bade când gândesc”
Dirijor: Aleksandra Rancovici

Grup vocal – cl. I-IV,
S.C.A. „Mihai Eminescu” – Coștei
– Suită de melodi populare românești
Dirijor: Marcel Novac

Grupul vocal, cl. V-VIII,
Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev”, Ecica
– „Trandafir de pe răzor”
Dirijor: Filip Baloș

Cor cl. V-VIII,
Ș.G. „Sfântul Gheorghe” – Uzdin
– „Somn ușor” și „Bătuta”
Dirijor: Daniel Cheț

ORCHESTRE ȘI TARAFURI
Orchestra de muzică populară
Ș.G. „Sfântul Gheorghe” – Uzdin
– Suită de cântece românești
Dirijor: Daniel Cheț

FORMAȚII DE DANSURI CLASELE I-IV
Formația de dansuri cl. I-IV-a
Ș.G. „3 Octombrie” Sân-Mihai
– Suită de dansuri populare românești
Coregrafi: Leana Jula și Daniela Sanislo

Formația de dansuri cl. I-IV-a
Ș.G. „Žarko Zrenjanin” – Satu-Nou
– Jocuri populare românești – dansuri autentice
Coregraf: Aneta Zeljković și Marieta Simu

Formația de dansuri cl. I-IV-a
Ș.G. „Dr. Aleksandar Sabovljev” – Ecica
– Suită de dansuri tradiționale din Banat
Coregraf: Lavinica Brenda

Formația de dansuri cl. I-IV-a,
Ș.G. „George Coșbuc” – Torac
– Suită de dansuri tradiționale din Torac
Coregraf: Marina Ursu

MONTAJ FOLCLORIC
Montaj folcloric cl. I-IV,
S.C.A. „Mihai Eminescu” – Coștei
– Jocul de-a școala
Coordonator artistic: Viorel Bălăgean

FORMAȚII DE DANSURI CLASELE V-VIII
Formația de dansuri cl. V-VIII
Ș.G. „3 Octombrie” Sân-Mihai
– Suită de dansuri populare din Banat
Coregraf: Mărioara Gean Muntean și Mihaela Mohan

Formația de dansuri cl. V-VIII,
„Întâi Mai” Petrovasâla
Dansuri populare din Banat
Coregraf: Benoni Bucur
Formația de dansuri cl. V-VIII,
Ș.G. George Coșbuc – Torac
– Suită de dansuri tradiționale din Torac
Coregraf: Marina Ursu

Formația de dansuri cl.V-VIII
Ș.G. Sfântul Gheorghe și Căminul
Cultural Doina – Uzdin
– Suită de dansuri din Banatul de Pustă
Coregraf: Vasile Peri
Corepetitori: Casandra Catarina
Ecovoiu și Stelian Miclea

Formația de dansuri cl. V-VIII,
S.C.A. Armonia – Petrovasâla
– Jocuri din Banat
Coregraf: Benoni Bucur

Ionelio Lobode, Nicolinț

SÂMBĂTĂ 18.05.2019, ora 14

SOLIȘTII VOCALI ȘI INSTRUMENTIȘTI
ACOMPANIAȚI DE ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ A ROMÂNILOR DIN VOIVODINA
Dirijor: Roman Bugar
Coordonator artistic: Petru Popa

Angelina Liubenovici – voce, grădiniță, S.C.A. „Steaua” – Ovcea; „Lupul”
Emili Miul – voce, cl. I, Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; „Bage pălărie nouă”
Iovana Golubovici, voce cl. II-a, S.C.A „Frăție și unitate” – Sărcia; „Îs frumoasă tata știe”
Victoria Iorga – voce, cl. II-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „O trecut băgița gealu”
Alexa Rașici – acordeon, cl. II-a, S.C.A „Frăție și unitate” – Sărcia; Ardeleană
Ramona Răduț – voce, cl. II-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „Bade pălărie nouă”
Anastasia Dolinga – voce, cl. III-a, Ș.G. „Mihai Sadoveanu” – Grebenaț; „Frunză verde de cicoare”
Ioana Subici – voce, cl. III-a, S.C.A. „Veselia” – Glogoni; „Ia uitați – vă feciori”
Andei Liubenovici – trompetă, cl. III-a, S.C.A. „Steaua” – Ovcea; Barbu lăutaru
Sara Imbroane – voce, cl. III-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „M-o făcut mama așa”
Ionelio Lobode – voce, cl. III-a Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; „Frunză bătută dă vânt”
Teodor Miloș – acordeon, cl. III-a S.C.A „Frăție și unitate” – Sărcia; Horă
Angela Pașca – voce cl. III-a Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; „Trandafir roșu, chitat”
Parascheva Constantin – voce, cl. III-a, Ș.G. „Mihai Sadoveanu” – Grebenaț; „Bună sara dragii mei”
Teodora Miul – voce, cl. III-a, Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; „Mândră mi-s că-s bănățană”
Liliana Dragodan – voce, cl. III-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „Bună sara dragii mei”
Ionelio Lobode – acordeon, cl. III-a, Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; Brâu
Sara Gean – voce cl. IV-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „Înflorit-a ruguțu”
Teodora Dragodan – voce cl. IV-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „Lume, uită-ce la mine”
Angelina Jivan – voce cl. IV-a, S.C.A. „Luceafărul” – Vârșeț; „M-o făcut mama așa”
Gabriela Brăgean – voce, cl. V-a, S.C.A. „Steaua” – Ovcea; „Trandafir roșu chitat”
Maria Guțu – voce, cl. V-a, Ș.G. „Mihai Sadoveanu” – Grebenaț; „Lume, uităce la mine”
Todor Miloș – acordeon, cl. V-a, S.C.A. „Frăție și unitate” – Sărcia; Ardeleană
Sebastiana Trifon – voce, cl. VI-a, Ș.G.
„2 Octombrie” – Nicolinț; „Așa –mi zice lumea-n sat”
Valentin Constantin – acordeon, cl. VI-a, Ș.G. „Mihai Sadoveanu” – Grebenaț; Axion
Adriana Sechedace – vocel cl. VII-a, S.C.A. „Steaua” – Ovcea; „Balada lu Iancu” și „Dragu mi la horă-n sat”
Ema Dehelean – chitară, cl.VII-a, S.C.A. „Steaua” – Ovcea; Hora moldovenească și Sârba de concert
Daniel Picioane – saxofon, cl. VIII-a, Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț; Horă și Brâu
Leonid Ardelean – voce, cl. VIII-a, Căminul Cultural „3 Octombrie”- Satu-Nou; Foaie verde, iarbă deasă și Cine-o zîs la câncec frace
Aleksandar Baniaș – trompetă, cl. VIII-a, S.C.A. „Glenfor Ambasador” – Doloave; Toată lumea vrea să mor și Joc popular
Leonid Ardelean – acordeon cl. VIII-a, Căminul Cultural „3 Octombrie” -Satu-Nou; Doină și Doiul lui Marcel
Filip Țăran – acordeon cl. VIII-a, S.C.A. „Ion Creangă” – Doloave; Horă și Sârba de la Lehliu

CORURI ȘI GRUPURI VOCALE
Grupul vocal „Boboceii” (cl. I-IV)
S.C.A. DAC – Satu-Nou
– Piese populare din Banatul românesc
Dirijor: Dorel Mic

ORCHESTRE ȘI TARAFURI
Orchestra de copii a S.C.A.
„Glenfor Ambasador” – Doloave
– Suită de melodii
Dirijor: Sava Baniaș

FORMAȚII DE DANSURI (CLASELE I-IV)
Formația de dansuri – cl. I-IV,
S.C.A „Steaua” – Ovcea
– Dansuri populare din Banat
Coregrafi: Carolina Evi și Marina Moldovan
Corepetitori: Grațiela Brăgean și Andrea Evi

Formația de dansuri – S.C.A. „Lumina” – Iancaid
– Suită de dansuri
Coregrafi: Isidora Ioviță și Gabriela Isac

Formația de dansuri – cl. I-IV,
S.C.A Frăție și Unitate – Sărcia
– Jocuri tradiționale
Coregraf: Jana Miloș

Formația de dansuri – cl. I-IV,
S.C.A. DAC – Satu-Nou
– Jocuri stilizate românești din Banat
Coregraf : Daniela Petrovici

FORMAȚII DE DANSURI CLASELE V-VIII
Formația de dansuri – cl. V-VIII,
Ș.G. „2 Octombrie” – Nicolinț
– Dansuri populare autentice din Nicolinț
Coregraf: Ionel Danciu

Formația de dansuri – cl.V-VIII,
Căminul Cultural „25 mai” – Doloave
– Dansuri populare din Banat
Coregraf: Lucian Danilov
Conducător artistic: Zoran Radojčić

OASPEȚII FESTIVALULUI
DECERNAREA PREMIILOR