JOCURILE SPORTIVE SĂTEȘTI „CUPA LIBERTĂȚII” LA MINIFOTBAL VETERANI

Turneul tradițiolnal la minifotbal în categoria veterani din cadrul Jocurilor Sportive Sătești „Cupa Libertății” s- a desfășurat în acest an jubiliar la Sărcia. Pe data de 26 octombrie a avut loc turneul final de veterani la care au participat echipele de minifotbl din Petrovăsâla, Alibunar, Mărghita și echipa gazdă „Steau” din Sărcia. Înainte de începerea turneului final, gazdele au pregătit un bogat program sportiv adiacent. Echipa de pioneri din „Sărcia” a jucat un meci amical. În urma tragerii la sorți, în prezența reprezentanților echipelor, au fost obținute perechile din semifinală. Primul meci s- a disputat între echipele din Mărghita și Petrovăsâla. S- au jucat două reprize de câte 15 minute. Scorul în acest meci a fost de 5:1 pentru echipa din Mărghita. Jucătorii care au înscris pentru Mărghita au fost Vasa Lazin, Radoje Popov, și Željko Milanović.Unicul gol pentru Petrovăsâla l-a înscri Dragan Matrić. Următorul meci a fost jucat între echipa din Alibunar și „Steaua” din Sărcia. Acest meci s-a terminat cu rezultatul de 0:0. După prima serie de trei penalturi, scorul a fost egal 1:1. După continuarea executării penaltiurilor echipa „Steaua” din Sărcia a avut mai mult noroc și a învins cu 4:3. Pentru echipa din „Sărcia” au înscris jucătorii Marian Ognien, Zoran Knježevic, Genu Miloš și Milorad Miravljac, iar pentru echipa din Alibunar Goran Joničevic, Nenad Cvetičanin și Živko Oparnica.