David Bojin din Iablanca este unul dintre tinerele talente fotbalistice din acest sat de Codru. S-a născut pe data de 18.11.2002, la Vârșeț, iar primele clase de şcoală elementară le-a terminat în satul natal, după aceea să-şi continue școlarizarea la Vârșeț. Interesul pentru sport îl manifestă încă din fragedă copilărie, mai ales pentru fotbal. De la vârsta de 8 ani a început să se ocupe cu fotbalul. Mai întâi a jucat la echipa „Banat” din Vârșeț, unde l-a avut pe antrenor Dragan Nedeljković. A participat la nenumărate competiții sportive, de la care sa întors cu medalii și diplome. La turneul „Chin, Chin Cup de la Belgrad, împreună cu echipa sa, a cucerit locul II. În Liga minimaxi, sezonul 2012/13, cu echipa sa de fotbal a cucerit locul III. Ținuta exemplară pe teren, optimisul și dorința de a învinge adversarul au făcut să fie foarte apreciat printre vârstnicii săi, însă și respectat de mulți săteni care vin să-l vădă când evoluează pentru vreo echipă. La Smederevska Palanka, în finala Ligii mini-maxi din campionatul Serbiei a cucerit locul II cu echipa sa de fotbal.