Sport

Emili Miul câştigătoare la categoria tinere cadete

În localitatea Beočin s-a desfășurat Campionatul Voivodinean de tenis de masă pentru toate categoriile de vârstă, la masculin și la feminin. La acest campionat au participat peste 200 de jucători de la toate cluburile de tenis de masă din Voivodina printre care și jucătorii de la CTM „Rapid” din Nicolinț. La categoria cadete tinere, Emili Miul a obținut un rezultat de toată stima.

În faza grupelor, Emili Miul a jucat împotriva jucătoarelor Vojnović Marija de la CTM „Čarnojević” și Dunja Budovalčev de la CTM. „Čoka”. În grupa 2, Emili Miul a obținut locul întâi în grupă și s-a calificat pentru faza următoare a campionatului. În faza grupelor, Emili a obținut următoarele rezultate: Emili Miul-Budovačev Dunja:3:0, (11:0, 11:0, 11:0), Emili Miul-Vojnović Marija: 3:0 (11:7, 11:1, 11:4). În faza următoare, Emili a obținut încă o victorie. A urmat meciurile cu Stanić Nikolina de la CTM „Novi Sad” pe care a învins-o cu 3:0 (7:11, 3:11, 5:11), pe Ađanski Karina a învins-o cu 3:1 (9:11.11:8, 8:11, 6:11), a urmat meciul cuVarga Hana pe care a învinc-o cu 3:0 (10:12, 4:11, 11:13) iar în finală, a învins-o pe Horvat Teodora cu 3:0 (9:11, 12:14, 10:12). Emili Miul a obținut primul loc și medalia de aur la această categorie.

Tot la această categorie a participat și Trifon Sara care a obținut locul doi în faza grupelor: a învins-o pe Prelević Nada de la CTM „Zmajevo” cu rezultatul de 3:0 (11:4, 11:2, 11:2) și a pierdut într-un meci interesant de la Stamenković Nevena de la CTM „Banatul” cu rezultatul de 2:3 (9:11, 12:14, 11:5,11:7, 6:11). În faza următoare, Trifon Sara a jucat împotriva lui Grujić Lea de la CTM „Čarnojević” pe care a învins-o cu rezultatul de 3:0 (11:9, 11:3, 11:6) dar nu a avut noroc sportiv și în pătrimile de finală a pierdut de la Varg Hana de la CTM “Čoka”. La categoria dublu, Emili-Sara în grupă, au învins toate dublurile și s-au plasat în faza eliminatoare.