Sport

Surorile Emili și Teodora Miul au cucerit medalii

Jocurile Sportive pentru Tineretului s-au încheiat în orașul Split din Croația. Acest eveniment a ajuns la ediția a 27-a și s-a desfășurat în ultima săptămână a lunii august. Jocurile Sportive pentru Tineret care și în acest an au adunat mulți sportivi tineri la cele 10 discipline sportive la care s-au întrecut tinerii din cele trei țări: Bosnia și Herțegovina, Croația și Serbia.

La acest eveniment, la disciplina de tenis de masă, au participat și surorile Emili si Teodora Miul de la Clubul de Tenis de Masa „Rapid“ din Nicolinț, de această dată, reprezentând Serbia la aceasta manifestare sportivă internațională. Emili a participat la categoria anul 2011, iar Teodora la categoria anul 2008. Calificarea pentru Jocurile Sportive de la Split au obținut-o în calitate de participante la Turneul Național, organizat la Petrovac na Mlavi – Banja Ždrelo.

Turneurile regionale au fost organizate la Ugrinovci, Čelarevo, Alibunar și Vranje. Emili și Teodora au reușit să obțină medalia de argint și locul doi la aceasta manifestare sportivă internațională menită tinerilor. Emili a fost învinsă, în meciul final, de Andjela Živković din Šibenik – Croația. La această categorie, pe locul trei s-a clasat Sara Rivetti din Krapina-Croația. Jocurile Sportive pentru Tineret au devenit cea mai mare competiție sportivă de amatori pentru copiii și tinerii din Europa. Scopul jocurilor sportive este, și pe mai departe, de a implica cât mai mulți copii în activități sportive și prin sport să se promoveze fair-play-ul, toleranța, respectul pentru diversitate. La categoria 2008,Teodora a obținut locul doi și medalia de argint, fiind învinsă de Sladjana Knežević din Serbia iar locul trei l-a obținut Mia Horvatićek din Dugo Selo – Croația.