Emili Miul, medaliată cu aur

După cum am primit informații de la Milan Agadișan antrenorul C.T.M. Rapid din Nicolinț, recent, Federația de Tenis de Masă a Republicii Serbia, împreună cu CTM „Čoka” din Čoka, a organizat ediția a XIV-a a Turneului memorial „Istfan Sabo” la categoria tineri cadeți, (12 ani). Turneul s-a desfășurat sâmbătă, 31 august la Čoka.

Trebuie amintit că acest turneu este primul turneu pentru lista de punctaj din sezonul 2024/2025.
La acest turneu, Clubul de Tenis de Masă „Rapid” din Nicolinț a participat cu următorii jucători: Emili Miul și Angela Otonoga și tinerii cadeți Veljko Batas și frații Mălaimare, Radu și Tudor. Trebuie să amintim că prima parte a turneului s-a desfășurat pe grupe iar după aceea a urmat faza de eliminare. La acest turneul, Emili Miul, a fost repartizată în prima grupă, de adversar având-o pe Petra Kavai de la CTM „Horgoš” din Horgoš și Marieta Molnar de la CTM „ Čarnojevic” din Rusko selo. În prima etapă, Emili a învins-o pe Petra Kavai cu rezultatul 3:1(11-06, 11-02, 06-11,11-04) și pe Marieta Molnar cu rezultatul 3:0 (11-01,11-07, 11-04), plasându-se pe locul întâi în grupa B1 și pe locul de frunte în tabloul de punctaj din sistemul 32.
În prima etapă, Emili a fost liberă, iar în optimile de finală a eliminat-o pe Nina Ljuljdjurović din Zmajevo cu rezultatul 3:0 (11-04,11-03,11-04) iar în pătrimi de finală a eliminat-o pe Janka Presburger de la Clubul TSC Bačka Topola” cu rezultatul de 3.0 (11-04, 11-06, 11-05). După meciul din pătrimi a jucat meciul de semifinală, de adversară având-o pe Laura Varga de la CTM „ Temerin Ferocoop” din Temerin. Meciul din semifinală l-a câștigat cu 3:2 ( 11-02, 11-06, 09-11,09-11, 11-08).
Emilia a jucat meciul final împotriva jucătoarei Hana Varga de la CTM „Čoka Goodwil” din Čoka. În meciul final, Emili a demonstrat un tenis de masă excelent și a reușit să învingă cu rezultatul de 3:1 ( 12-10, 07-11, 11-06, 11-06), ocupând primul loc și medalia de aur. După acest turneu, Emili Miul ocupă locul I pe țară la această categorie.
La categoria tineri cadeți, Veljko Batas a fost repartizat în grupa B14, de adversari având pe Danilo Jovanović din Ruma, Maksim Pete de la „Temerin Ferocoop” și Bogdan Vukov de la „Spartak Inspira” din Subotica. În prima partidă, Veljko l-a învins de Danilo Jovanović cu rezultatul 3:1 (11-05, 08-11, 11-07, 14-12). În partida următoare, Veljko l-a învins pe Bogdan Vukov cu rezultatul de 3:0 ( 11-08, 11-03, 11-04) iar în ultima partidă, Veljko a fost învins de Maksim Pete cu rezultatul de 3:0 (11-06, 11-09, 11-07), Veljko nu a reușit să se plaseze pe tabloul de punctaj, însă a demonstrat un tenis de masă foarte calitativ prin care a dovedit că va fi un jucător excelent iar calitatea lui se va confirma la următoarele turnee pe țară.
Tinerii jucători Radu și Tudor Mălaimare, drept cei mai tineri participanți la acest turneu, au avut o prestație foarte bună, însă norocul sportiv nu a fost de partea lor.
Emili Miul va participa la Turneul „Europe Yout Series” care va avea loc la Niš în perioada 25-29 septembrie. Îi dorim rezultate frumoase.