Serbia
17
clear sky

Echipa „Barice“ campionii Serbiei

La poligonul din localitatea Osipaonica a fost organizat Turneul final al Serbiei la tragerea la talere.

La această prestigioasă competiție pentru vânători, pe lângă multe echipe care au învins la întrecerile regionale, s-a aflat și campionul Voivodinei, echipa „Barice” din Sân Ianeș. La acest turneu final au participat peste 100 de vânători juniori, seniori și veterani care s-au întrecut în disciplinele individuale dar și pe echipe. Au fost prezente cele mai puternice cluburi din acest sport. Tragerea la talere este un sport olimpic, iar talere sunt plăci rotunde care sunt scoase dintr-un aparat special făcut în acest scop. Sunt împușcate cu o pușcă de vânătoare, atunci când o piesă este lovită, explodează, iar punctele sunt numărate dacă chiar și o parte mică vizibilă cade din ea.

Competiția s-a desfășurat în fair play, iar rezultatele au fost foarte interesante până în ultimul moment nu sa știut cine va câștiga. Competiția a durat câteva ore iar suma punctelor câștigate a determinat clasamentul individual și pe echipe.
Într-o concurență foarte puternică, echipa „Barice” s-a prezentat în cel mai bun mod și prin rezultatul obținut 66/75 a obținut locul I și trofeul pentru cea mai bună echipă. Echipa „Barice” cucerește, pentru a doua oară consecutiv acest campionat. Echipa a fost formată din Sima Mioc, Drljača Branko, Teodor Mioc și Drljača Marko. Această echipă a înregistrat cel mai mare succes din istoria clubului la tragerea la talere, disciplina trap. În categoria individuală, Drljača Branko a cucerit locul cinci cu rezultatul de 23/16 iar Drljača Marko a obținut locul șase în clasament cu rezultatul de 23/15.