Sport

Emili Miul, vicecampioană la categoria minicadeți

Emili Miul,  vicecampioană la categoria minicadeți

Situația mai favorabilă și numărul scăzut de persoane infectate cu coronavirus au făcut posibile participarea, din nou, a jucătorilor de tenis de masă la turnee deschise care se organizează în această perioadă a anului. Un astfel de turneu s-a desfășurat și la Jagodina, fiind organizat de către clubul ,,Ekstrim Spin” din acest oraș.

Acest turneu a reunit peste 150 de jucători la câteva categorii. Bineînțeles că a participat și C.T.M. ,,Rapid” din Nicolinț, la categoriile minicadeți până la 10 ani și cadeți mici până la 12 ani. Nicolincenii au participat cu trei jucători, deoarece tot la sfârșit de săptămâna, la Bečej, s-a desfășurat și Campionatul Național la categoria cadetelor. La acest turneu Emili Miul și Mihai Dalea s-au întrecut în două categorii, minicadeți și cateți mici, iar Aleks Turcoane a participat doar la categoria minicadeți.
Emili Miul a dovedit, la categoria minicadeți, că este într-o formă extraordinară pentru că la vârsta de numai 8-9 ani deja joacă în Topul 12 la categoria cadete mici, care se va organiza în perioada 12- 13 iunie, în sala sportivă ,,Millennium” din Vârșeț.
Să revenim la rezultatele acestor bravi sportivi din Nicolinț. Emili Miul a jucat meciuri cu Adelin Moroșan și Lena Savičić. În meciul cu Adelin Moroșan de la C.T.M. ,,Banatul” din Sân-Mihai rezultatul a fost de 3:0 în favoarea lui Emili Miul care după aceea s-a întâlnit cu Lena Savičić. A învins-o cu 3:0 (pe seturi: 11- 6,11- 1, și 11- 3). În această grupă, Emili Miul a cucerit primu loc și s-a calificat în faza următoare.
În celălalt meci a jucat cu Nadia Cojocar și a învins cu 3:0. Următorul meci l-a jucat cu Lena Savičić, pe care a înfruntat-o și în faza grupelor și încă o dată a obținut rezultatul maxim de 3:0. În finală a jucat cu Victoria Varga de la C.T.M. din Ada. Fiind foarte epuizată din cauză că a jucat și la categoria de cadete mici, aici a fost eliminată în semifinală de către aceeași jucătoare. Emili nu a reușit să cucerească trofeul, cu toate că s-a deplasat la acest turneu cu gândul de a ocupa locul de frunte.