Serbia
20
clear sky

În centrele de calificare s-au văzut meciuri dinamice și atractive

După ce s-a terminat prima etapă competițională din cadrul Jocurilor Sportive „Cupa Libertății” la minifotbal, categoria seniori, săptămâna trecută au continuat competițiile din cadrul etapei a doua.. După ședința organizată la sediul C.P.E. „Libertatea” din Panciova când s-a adus decizia ca cele opt echipe calificate să fie repartizate în două grupe de câte patru echipe, cele două centre de calificare pentru turneul final urmând să fie organizate la Alibunar și Nicolinț.

După tragerea la sorți, în centrul din Alibunar s-au întâlnit echipele din Alibunar, Seleuș, Sân-Mihai și Sân Ianeș iar centrul din Nicolinț a găzduit echipele din Nicolinț, Petrovăsâla, Doloave și Iablanca. Toate aceste meciuri s-au desfășurat sâmbătă pe data de 13 iulie cu începere de la ora 19:00.

CENTRUL DE CALIFICARE DIN NICOLINȚ

Pe terenul din Nicolinț s-au prezentat echipele din Petrovăsâla, Iablanca, Doloave și Nicolinț. La începutul competițiilor, căpitanii echipelor au prezentat fotocopia buletinului de identitate a jucătorilor. Apoi, s-a trecut la tragerea la sorți a echipelor după sistemul Berger. Sistemul de joc a fost fiecare echipă cu fiecare. Meciurile au fost supravegheate de arbitri românii care au licență pentru arbitraj de la Asociația Sportivă. Primul meci a fost disputat între echipele din Petrovăsâla și Iablanca. Echipa din Iablanca a jucat în formația: Perteși Nuri, Lavinel Adelin Draghici, Marinel Darius Draghici, David Bojin, Adrian Cornel Bojin, Bošković Damir și Sebastian Victor Bojin, iar echipa din Petrovăsâla, în formația: Miter Aleksandar Sekeșan Stefan, Vuk Pavlović, Cvijetić Nikola, Spašić Stefan,Balan, Daniel, Marko Lukić. În prima repriză a meciului, echipa din Petrovăsâla a înscris prin jucătorul Vuk Pavlović. În prima repriză, jucătorii ambelor echipe au jucat foarte atent cu puține atacuri la poarta adversarului, așa că prima repriză s-a terminat în favoarea echipei din Petrovăsâla. Repriza a doua a adus mai multe combinații din partea jucătorilor.