Reflecţii

S-au calificat cei mai buni elevi

S-au calificat cei mai buni elevi

Sâmbătă, 27 aprilie, la Școala Elementară ,,2 Octombrie” din Nicolinț s-au desfășurat competițiile regionale de Limba română și cultura exprimării și Limba română cu elemente de cultură națională, organizate de Departamentul de Limba și Literatura Română a Facultății de Filosofie din Novi Sad. La aceste competiții regionale au participat 33 de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a de la unitățile școlare din: Nicolinț, Alibunar, Vârșeț, Grebenaț, Ecica, Torac, Uzdin, Sân-Mihai. Evaluarea testelor de verificare a cunoștințelor din limba și literatura română, a fost realizată de cadrele universitare de la Departamentul de Limbă și Literatură Română: prof. univ. dr. Marina Puia Bădescu, prof. univ. dr. Virginia Popović, prof. univ. dr. Laura Spăriosu, drd. Marinică Mozor.

La competițiile regionale din limba română au fost prezenți: Excelența sa Anca Corfu, consul general al României la Vârșeț, Daniel Bala, ministru-consilier la Consulatul General al României la Vârșeț, dr. Valentin Ardelean, președintele Consilului Național al Minorității Naționale Române din Serbia, dr. Trăian Căcina, vicepreședinte al CNMNR, Marian Mohan, secretar al CNMNR, prof. univ. dr. Marinel Negru, membru în Consiliul Național al Minorității Naționale Române din Serbia.

Clasamentul final al competiției regionale la Limba română și cultura exprimării:

Clasa a VII-a:
Locul I – Jelena Popa (ȘE ,,Mihail Sadoveanu”, Grebenaț)
Locul II – Andreea Nicoleta Jivcov (ȘE ,,Olga Petrov Radišić”, Vârșeț)
Locul III – Angelina Dan (ȘE ,,Dr Aleksandar Sabovljev”, Ecica)
Clasa a VIII-a:
Locul I – Stela Petrovici (ȘE ,,George Coșbuc”, Torac)
Locul II – Melisa Ionașcu (ȘE ,,Sfântul Gheorghe”, Uzdin)
Locul III – Gloria Suru (ȘE ,,Olga Petrov Radišić”, Vârșeț)
Teodora Miul (ȘE ,,2 Octombrie”, Nicolinț)
Angela Pașca (ȘE ,,2 Octombrie”, Nicolinț).

La concursul de Limba română cu elemente de cultură națională s-au calificat următorii elevi:

Clasa a VII-a: Мiloš Tabački (ȘE ,,Dr Aleksandar Sabovljev”, Ecica)
Clasa a VIII-a: Stefan Mengher (ȘE ,,Bratstvo i jedinstvo”, Alibunar).
La această competiție regională desfășurată la Nicolinț, datorită punctajului realizat s-au calificat și următorii elevi:

Clasa a VII-a: Alisa Țăran, Victor Marian Antița, Adina Chercioban, Sofia Ardelean, Ines Miclea, Victoria Adriana Iorga.
Clasa a VIII-a: Helen Andreea Trifu, Melisa Spăriosu, Magdalena Spăriosu, Alexandru Motorojescu.

Silvia MĂRGAN

Articolul integral îl puteți citi în numărul 20 din 18 mai