Sport

Sportivii din Satul Nou s – au prezentat cu brio la competițiile europene

De la Adrian Boca, antrenorul echipei de arte marțiale „Ippon” din Satul Nou, am obținut informația că acest club, înființat acum câteva lunii, a obținut rezultate de toată stima la mai multe competiții la care a participat. În Bosnia și Herțegovina, în orașul Sarajevo, în sala sportivă „Hills” a fost organizat Campionatul European de Răsărit la artele marțiale jiu-jitsu brazilian. Campionatul a fost organizat de către Academia de Arte Marțiale „Bushidoo” din Sarajevo.

Competiția a fost organizată la un nivel foarte înalt, reușind să adune peste 550 de tineri sportivi care au participat în câteva categorii. La acest campionat au participat sportivi din 15 țări. Acest campionat, care a dura două zile, s-a desfășurat la 30 de categorii de lupte.

Republica Serbia a fost reprezentată de patru echipe de arte marțiale printre care s-a aflat și clubul „Ippon” din Satul Nou. Acest club care este condus de către antrenorii Adrian Boca și Nenad Nikolić, împreună cu sportivii care s-au prezentat la acest campionat, au cucerit câteva medalii de aur, argint și bronz. În finală, Anđela Dobeska, la categoria până la 65kg, după o luptă puternică cu sportiva Asia el Halabi n-a avut noroc sportiv și a cucerit locul doi și medalia de argint. Darko Kojić, la categoria de 14 ani, a cucerit locul doi și medalia de argint.

Marko Țăran, în categoria sa, a cucerit locul trei și medalia de bronz. Denisa Frianț în categoria de 11 ani, în finală cu luptătoarea echipei „Tuzla” a cucerit medalia de argint. Teodora Militarov, în categoria până la 40 de kg, vârsta de 10 ani, în finală împotriva sportivei Sumejia Biber a cucerit locul doi și medalia de argint. Sara Topić a cucerit medalia de aur în categoria sa. Nemanja Čupić și Andrei Stojšić au cucerit locul trei în categoriile lor. Adrian Boca a cucerit locul trei iar Nenad Nikolić a obținut un rezultat foarte bun în categoria până la 30 de ani. Participarea la campionatul de arte marțiale a fost susținută de Comunitatea Locale din sat și de mai mulți sponsori. La acest campionat a fost prezent și Marinel Lazar, profesorul de educație fizică de la Școala Elementară precum și reprezentanții Comunității Locale din Satu Nou.