Sport

Teodora a avut succes la Turneul „A Masters”

După cum aflăm de la Milan Agadișan, antrenor la CTM „Rapid” din Nicolinț, Uniunea de Tenis de Masă din Republica Serbia și clubul „Šumatovac” au organizat, la Aleksinac, Turneul de Tenis de Masă „A Masters” la următoarele categorii: juniori, junioare, cadeți, cadete și cadeți, cadete mici.

La acest turneu au participat și jucătorii de la clubul „Rapid” din Nicolinț: Emili Miul și Sara Trifon (cadete mici), Aleks Turcoane (cadeți mici), Teodora Miul (cadete mici și cadete), Vanesa Bonciocat și Marius Giban (cadeți).
A fost de aşteptat ca Teodora Miul să obţină un rezultat bun. În perioada premergătoare turneului, Teodora a fost într-un cantonament de pregătire a lotului național de tenis de masă la Karatas – Kladovo. A participat și la pregătirile de la Kanjiža, organizate de către Uniunea de Tenis de Masă a Voivodinei.
La categoria cadetelor, Teodora Miul le-a învins pe Lara Ristić, Maša Boskoviski, Teodora Gojkov şi Vanja Maja. A pierdut însă marea finală cu Minja Vladimirov de la CTM „C.Zvezda” din Belgrad. La categoria cadetelor mici, Teodora Miul le-a învins, până în finală, pe Laura Varga, Hana Balaž şi Slađana Knežević.
În finală a întâlnit-o pe Vanja Maja de la CTM „Slavija 96” din Covăcița şi a fost învinsă cu rezultatul 3:2. Pe parcursul meciului, Teodora a condus cu 2:0. În al patrulea set a avut avantajul de 8:1 și 10:6, ceea ce totuşi nu a fost îndeajuns să ocupe primul loc. Ne aşteptăm ca Teodora Miul să ne reprezinte și la Campionatul European, care va fi organizat în perioada 5-16 iulie la Belgrad.
La categoria cadeților, Marius Giban i-a învins pe Pavle Radovanović și pe Marija Panić din Knježevac, dar a câştigat şi meciul cu David Čapanda de la „Selenča”. Totuşi, sportivul din Nicolinţ s-a oprit în pătrimi de finală.
La aceeaşi categorie, Vanesa Bonciocat a învins-o pe Dejana Dragojević, dar a pierdut în cea de-a doua etapă a competiţiei.