Sport

A învins spiritul sportiv

Joi, 19 august curent, pe terenul sportiv din Coștei s-a disputat a doua etapă din cadrul calificărilor la minifotbal – ,,Cupa Libertății”, unde și-au măsurat forțele patru echipe: Sărcia, Grebenaț, Doloave și Coștei. Formaţiile au fost onorate de prezența doamnei Mariana Stratulat, director al C.P.E. ,,Libertatea” din Panciova și a domnului Marinel Petrică, președintele Consiliului de Administrație al C.P.E. ,,Libertatea”.

În urma tragerii la sorți, primul meci s-a disputat între echipa din Doloave și cea din Sărcia. Prima repriză s-a terminat cu scor alb, iar în repriza a doua Vlain Buzaș a înscris primul gol pentru doloveni. Al doilea gol pentru echipa din Doloave l-a înscris Mihajlo Mutavđija. Pentru echipa din Sărcia a marcat două goluri Mihael Miloș. Scorul final a fost de 2 : 2 și imediat s-au executat penaltiuri. A câştigat echipa din Doloave.
Al doilea meci s-a jucat între formaţiile din Coștei și Grebenaț. Primul gol pentru Grebenaț l-a înscris Mile Durkin, iar al doilea gol pentru grebenceni l-a marcat Tihomir Gramuel. Pentru grebenceni au înscris Mile Durkin, Gheorghe Beutură, Traian Sekulić, iar pentru coșteieni a marcat două goluri P. Vlahović. Scorul final a fost de 6:2 în favoarea grebencenilor.
În meciu al treilea și-au măsurat forțele echipele din Doloave și Grebenaț. În prima repriză, Filip Suci a însris un gol pentru grebenceni. În repriza a doua, Stefan Cvetković a marcat un gol pentru Doloave, urmat de coechiperul său Filip Đorđević. În favoarea grebencenilor a înscris un gol Traian Sekulić. Meciul s-a terminat cu scorul 2 : 2. S-au executat penalturi și a învins echipa din Doloave.
Al patrulea meci s-a disputat între echipele din Coștei și Sărcia. Primul gol pentru sărcieni l-a înscris Mihael Miloș. Pentru coșteieni goluri au înscris Vlahović G. şi Valentin Borca.
A urmat o serie de goluri înscrise de sărcieni (Ionică Șorgean, S. Mandić şi Miloș Damian). Scorul final al meciului a fost 9 : 3 în favoarea sărcienilor.