Sport

Au triumfat sportul și prietenia

În cadrul manifestărilor organizate cu ocazia aniversării nedeii satului Coștei, pe terenul de fotbal din localitate, s-a organizat un turneu la minifotbal la care au participat patru echipe.
Echipele din Iablanca, „Carașul” din Coștei, „L3 i drugari” din Vârșeț și echipa din Coștei. Turneu a început de la orele 18.00. A fost o zi frumoasă și cu mult soare. Toți jucătorii au dat dovadă de măiestrie și mare calitate. Jocul a fost urmărit de un mare număr de persoane iubitoare de fotbal din sat, dar și din multe alte sate românești din împrejurime.
În primulmeci s-au întâlnit echipele „L3 i drugari” din Vârșeț cu echipa „Carașul” din Coștei, iar după aceea s-a disputat meciul dintre echipa Iablanca și Coștei. Învingători au mers în finala mare iar ceilalți au jucat pentru locul trei. Trebuie spus că acest turneu a fost un turneu de prietenie, așa că rezultatul final n-a contat prea mult. Au triumfat tinerețea și fotbalul. Meciul dintre echipele „L3 i drugari” și echipa „Carașul” s-a terminat cu rezultatul de 6:4 pentru echipa „Carașul”. De la primul fluier al arbitrului și până la ultimul minut al meciului, totul a decurs în ordine. După aceea a urmat meciul dintre echipele Iablanca și Coștei. După cele 30 de minute jucate, câte două reprize de câte 15 minute, se poate spune că meciul a fost unul pe cinste, dinamic și interesant. Norocul sportiv l-a avut echipa Coștei care a învins echipa din Iablanca cu rezultatul de 3:2. Turneu s -a jucat pe un teren de fotbal care dispune de toate condițiile necesare. Pentru locul trei s-au luptat echipele „L3 i drugari” și Iablanca care a învins cu rezultatul de 6:0. În finală s- au aflat echipele „Caraș” și Coștei care, după lupte înverșunate dar echilibrate și cu multe goluri înscrise, a învins echipa Coștei cu rezultatul de 4:3. Toate echipele au primit cupe pentru locul obținut.