Sport

Emili Miul, campioană națională la categoria mini cadete

Pentru prima dată, localitatea Ljubovija a găzduit Campionatul Național de Tenis de Masă la categoria mini cadeți și cadete. Organizatorii acestui campionat au fost Uniunea de Tenis de Masă din Serbia şi Asociația Sportivă „Nec 015”. Evenimentul s-a desfăşurat cu sprijinul financiar al localității Ljubovija și al asociației sportive din loc. Au participat în total 55 de sportivi (38 băieți și 17 fete) care s-au întrecut la proba individuală şi la cea de dublu.

A fost un campionat interesant. Pentru prima dată, la categoria mini cadeților rezultatele vor conta pentru clasamentul Asociației de Tenis de Masă a Serbiei.

De la CTM „Rapid” din Nicolinț a participat Emili Miul, atât la proba individuală, cât și la cea de dublu cu Laura Varga de la „Temerin Feracoop”. La ambele probe, Emili Miul a obţinut medalia de aur. După ce s-a clasat, în decembrie, pe primul loc la Campionatul Internațional de la Novi Sad, Emili a fost favorită la campionatul de la Ljubovija. La campionatul de la Novi Sad, Emili a întâmpinat o concurenţă aprigă, având adversare din România, Ungaria, Croația, Bosna și Herțegovina, Muntengru și Macedonia de Nord.
La campionatul de la Ljubovija, proba individuală, Emili Miul a evoluat în grupa I, unde le-a întâlnit pe Kristina Zorić de la „Zmajevo” și pe Marija Marić de la „Ugrinovci”. Pentru Emili, meciurile din această grupă au fost foarte uşoare, aşa că le-a învins pe ambele adversare cu scorul maxim de 3:0.

După ce s-a clasat pe locul I în grupă și s-a plasat în faza următoare, Emili şi-a păstrat nivelul foarte bun de performanţă, aşa că a ieşit învingătoare şi din următorul meci. În optimi de finală, a învins-o pe Šara Namestovski de la „TSC” din Bačka Topola cu 3:0 (11:3,11:4,11:2). În semifinală, Emili Miul a jucat împotriva puternicei adversare Karina Ađanski de la „TSC” de la Bačka Topola, iar meciul s-a încheiat cu 3:0 în favoarea sportivei din Nicolinţ (11:8,11:5,14:12).