Sport

Izabela Lupulescu, pe cel mai înalt podium

După cum informează site-ul „Espresso”, cunoscuta jucătoare de tenis de masă din Uzdin, Izabela Lupulescu, a realizat săptămâna trecută încă un rezultat de toată stima. Anume, dublul Izabela Lupulescu – Dimitrije Levajac a câștigat turneul puternic care s-a desfăşurat în oraşul german Düsseldorf.
În sferturi de finală, echipa noastră a întâlnit dublul francez Lebrun – Luc. După o luptă înverşunată, meciul s-a încheiat cu victoria formaţiei Lupulescu-Levajac. Scorul final a fost de 3:2, iar rezultatul pe seturi este cea mai bună dovadă a faptului că meciul a fost interesant și tensionat (12:10,7:11, 7:11,12:10 și 11:9).
Semifinala a decurs sub semnul unei lupte aprige. Dublul Izabela Lupulescu – Dimitrije Levajac a întâlnit echipa Klaiber-Kukulkov din Rusia. Meciul s-a încheiat în favoarea formaţiei noastre cu 3:2 î(10:12,14:12,8:11,11:7,11:9).
A urmat marea finală cu echipa excelentă compusă din John Ojebode și Gala Monfardini. Izabela Lupulescu şi Dimitrije Levajac au avut mereu avantaj. Jucătorii italieni i-au ajuns din urmă, dar în setul al cinci calitatea jocului echipei noastre a ieşit în prim plan. Aşadar, dublul Lupulescu – Dimitrije a învins cu 3:2 (pe seturi: 11:8,8:11,11:5,6:11 și 11:3).