Sport

Jucătoarea Emili Miul a cucerit locul întâi la individuale și pe echipe

Sub egida Secretariatului Provincial de Sport și Tineret, Asociația de Tenis de Masă din Voivodina a organizat tradiționalul Turneu internațional de tenis de masă „Gewo”. Acest turneu internațional s-a desfășurat în sala mare de sport din Novi Sad. La acest turneu, pe lângă jucătorii din Serbia, au participat și jucătorii de tenis de masă din Macedonia de Nord, Bosnia și Herțegovina, Croația și România.

Conform informațiilor obținute de la Milan Agadișan, la acest turneu au participat și jucătorii de la C.T.M. „Rapid” din Nicolinț. Culorile clubului din Nicolinț au fost apărate de jucătorii Emili Miul, Aleks Turcoane, Sara Trifon, Marius Giban, Mihai Dalea și Vanesa Bonciocat. La categoria mini cadete, Emili Miul a învins, în grupa B, jucătoarele Nada Gilezan și Nemeth Alesia cu rezultatul de 3:0.

În continuarea competițiilor, Emili a învins jucătoarele Zorić Kristina, Teržić Lena cu rezultatul de 3:0 iar pe Kincso Pentekul cu rezultatul de 3:1 în semifinală a învins-o pe Ivčić Karla cu 3:1 iar în finala mare pe Sardeni Teodora cu rezultatul de 3:0. La acest turneu internațional, Emili Miul a cucerit locul întâi și medalia de aur. La categoria cadeți a participat Marius Giban. La categoria cadete a participat Teodora Miul și Vanesa Bonciocat. Teodora Miul a lăsat o impresie foarte bună la această categorie.

La categoria tineri cadeți a participat Aleks Turcoane, iar la tineri cadete a participat Sara Trifon și Emili Miul. Sara Trifon a învins pe jucătoarele Puenea Daria, Marinković Elena 3:0, pe Poljak Babić Zara cu 3:1 iar pe Pribeagu Maria Bianca cu rezultatul de 3:2, în derbiul între jucătoarele nicolincene, Sara Trifon și Emili Miul, victoria a revenit lui Emili Miul cu rezultatul de 3:0. Jucătoarea Emili Miul a fost oprită în semifinală de jucătoarea Vujović Anastasija de la care a pierdut cu 3:2 într-un meci foarte dinamic și interesant. Teodora Miul a participat și la categoria junioare.