Sport

Performanțe excelente a jucătoarelor Emili și Teodora Miul

Săptămâna trecută, la Bečej a fost organizat campionatul de tenis de masă la toate categoriile. La acest campionat, care a durat două zile, au participat și jucătoarele Emili Miul, Teodora Miul, Vanesa Bonciocat la categoria cadete, Marius Giban la categoria cadeți și Angela Mengher la categoria senioare. Peste 143 de jucători de la 20 de cluburi sportive au participat la acest campionat. Jucătoarele Emili Miul și Teodora Miul, în categoria cadete, au cucerit locul trei și medalia de bronz.

Marius Giban, în categoria sa, a disputat două meciuri cu jucătorii Nikola Vukašin de la C.T.M. „Dobanovci” și Gabriel Gheteianț de la C.T.M „Banatul” din Sân Mihai. Marius l-a învins pe Nikola dar a pierdut de la Gabriel Gheteianț.Vanesa Bonciocat le-a învins pe jucătoarele Balaz Hana de la C.T.M. „Slavija 96” și Subić Ana de la C.T.M. „Novi Sad”, dar a pierdut de la Neda Gerginović de la C.T.M. „Hajduk Veljko”. Emili Miul le-a învins pe jucătoarele Lenđel Ana de la C.T.M. „TSC”, Mora Reka de la C.T.M de la „Horgoš” iar în meciul cu Jovanović Lana de la C.T.M. „Hajduk Veljko” a pierdut cu 3:2. În continuarea competițiilor, Emili Miul a învins-o pe Lenđel Ema de la C.T.M. „Senta” cu 3:2, pe Sudžum Teodora de la C.T.M. „C.Zvezda” cu rezultatul de 3:1 și pe Neda Gerginović de la C.T.M. „Hajduk Veljko” cu 3:2.

Jucătoarea Miul Teodora le-a învins, în faza grupelor, pe toate jucătoarele iar în faza de eliminare a competițiilor, le-a învins pe Horvat Teodora de la C.T.M. „TSC” cu 3:0, pe Boškovski Maša de la C.T.M. „Novi Sad” cu rezultatul de 3:1 iar în semifinală a pierdut de la Vanja Maja de la C.T.M. „Slavija 96”. Trebuie menționat că locul trei obținut de jucătoarele Emili și Teodora Miul este un rezultat foarte bun, având în vedere că la acest campionat au participat cele mai bune jucătoare din Serbia.