Sport

Românul Silvio Stoica învingătorul cursei de maraton din Belgrad

Weekendul trecut, la Belgrad s-a desfășurat cunoscutul maraton sub sloganul „Fără bariere”. La acest maraton au participat peste 5000 de participanți. Începutul maratonului a avut loc începând cu la ora 8:00, inaugurarea festivă revenind președintelui Onorific al Consiliului Maratonului și ministru în guvernul Serbiei, Darija Kišic Tepavčević, primarului orașului Belgrad, Zoran Radojičić și epidemiologului, Predrag Kon, alături de directorul maratonului, Dejan Nikolić. Pentru prima dată în istoria maratonului nu a avut loc „fuga din plăcere”, în schimb, a fost organizată o „plimbare de plăcere” pentru persoanele cu dezabilități.

Cea de –a 34-a cursă de maraton din Belgrad a fost câștigată de atletul român, Silvio Stoica. Traseul stabilit l-a parcurs în 2 ore 34 de minute și 43 de secunde. Pe locul doi s-a calificat sportivul sârb, Marko Ranković cu rezultatul de 2:37:15, iar locul trei a revenit grecului Nikolaos Santis cu rezultatul de 2:48:52. În categoria feminină, cea mai rapidă a fost Nevena Jovanović, care a parcurs traseul în 3:12:27, locul doi a fost ocupat de Danijela Cvetković care a parcurs traseul în 3:33:45, iar pe locul trei s-a calificat sportiva Jovana Čanak cu rezultatul de 3:39:56.