Sport

Schimbări cu rezultat dramatic

Săptămâna trecută, în sala de sport ,,Milenium” din Vârșeț, s-a disputat un meci de futsal dintre selecționatele Serbiei și România. Este vorba despre calificările la turneu final al Campionatului European de anul viitor care va avea loc în Olanda.

Echipa Serbiei a jucat în următoarea componență: Momčilović, Rakić, Tomić, Pršić și Petrov (antrenor: Ivančić), iar selecționata României a fost compusă din: Grigoș, Matei, Oliveira, Szocs, Panzaru (antrenor: Lupu)
După un meci captivant, Serbia a remizat în cea de-a cincea etapă a calificărilor pentru campionatul european, rezultatul fiind de 4:4 (2:2). Cu acest punctaj, înainte de ultima rundă și de meciul cu Bosnia și Herțegovina care va avea loc la Zenica, pe data de 14 aprilie, Serbia este cu un pas mai aproape de a se califica la cel mai mare campionat continental.

Jucătorii antrenorului Goran Ivančić au știut că selecționata României este una foarte bună, ceea ce a și dovedit în primele minute ale meciului prin faptul că a preluat conducerea. Szocs Laslo a deschis scorul după doar 87 de secunde de joc. Serbia au căutat ocazie să egaleze, iar după o bună acțiune și asistență din partea lui Tomić a urmat realizarea excelentă a lui Rakić, fost jucător al echipei „Informatica” din Timișoara.

Portarul Serbiei Momćilović a primit cartonaș roșu și a fost exclus din meci, iar echipa Serbiei a jucat două minute cu un jucător mai puțin. În acest răstimp, România a ajuns din nou la conducere cu rezultatul de 2:1, golul fiind marcat de Felipe Oliveira. Golul a venit în ultimele secunde ale perioadei când România a avut un jucător mai mult pe teren.