Sport

Sportivii din Sărcia s-au prezentat cu brio

După cum aflăm de la Moise Marian Milos, săptămâna trecută s-au încheiat Jocurile Sportive în comuna Sečanj, la care au participat toate localitățile de pe teritoriul comunei.

Sportivii din B. Dubica, Boka, Jarkovac, J.Tomić, Konak, Krajišnik, Neuzina, Sečanj, Surjak și Sărcia s-au întrecut la două categorii (băieți și fete), în cadrul a 12 dicipline sportive: atletism, picado, handbal, volei, minifotbal, baschet, tenis de masă, şah,   tragerea frânghiei, popice, pescuit și tir sportiv. Sportivii din Sărcia s-au prezentat cu brio la aceste jocuri sportive. Iată rezultatele pe care le-au obţinut la categoria masculină: pescuit – 4 puncte, minifotbal – 10 puncte, handbal – 7 puncte, volei – 6 puncte, baschet – 10 puncte,    tenis de masă – 6 puncte,    tir – 6 puncte,    tragerea frânghiei – 10 puncte, darts 8, atletism – 5 puncte, şah – 10 puncte şi popice – 8 puncte. Aşadar, sportivii din Sărcia au obţinut, în total, 90 de puncte.
La categoria feminină, rezultatele se prezintă după cum urmează: minifotbal – 15 puncte; handbal – 15 puncte, volei – 10 puncte, baschet – 15 puncte, tenis de masă – 6 puncte, tragerea frânghiei – 15 puncte, tir – 5 puncte, picado – 15 puncte și atletism – 6 puncte (în total, 102 de puncte). La ambele categorii, sportivii din Sărcia au obținut 192 de puncte.

La categoria masculină, Sečanj a câștigat primul loc, Jaša Tomić a ajuns pe locul doi, iar Krajišnik a încheiat întrecerile pe locul trei.

La categoria feminină, primul loc a revenit Sărciei, al doilea localităţii Krajišnik, iar Boka este pe locul al treilea.â

În clasamentul general, la cea de-a 60- a ediţie a Jocurilor Sportive din comuna Sečanj, pe primul loc s-a clasat echipa din Sărcia. Sečanj este pe locul al doilea, iar Jaša Tomić ocupă locul al treilea.
Sărcienţii au dovedit, încă o dată, că sunt interesaţi să practice diferite discipline sportive. Ei participă la cele mai prestigioase competiții sportive, atât la noi în țară, cât și în străinătate.