Sport

Sportivii vârșețeni au obținut rezultate de toată stima

În competiția a 700 de sportivii din țară, clubul de taekwondo „Euro Šped” a demonstrat, încă o dată, că are luptători talentați. Clubul de Taekwondo „Euro Šped” a participat la Campionatul de Cadeți din Serbia cu 14 sportivi și a obținut următoarele rezultate: Campionii țării au devenit: Tereza Garić cucerind locul I, Vanja Rankov locul I Marko Stefanov locul I Jovana Draškić locul I (clasa B). Vicecampionii a Serbiei au devenit: Sara Radovanov ocupând locul II, Andrija Mihajlović locul II, Vukadin Orelj locul II, Maša Caran locul II. Locul trei a fost câștigat de: Lea Milutinović și Victor Rabiac .

În clasamentul pe echipe, clubul a devenit campion absolut al țării în competiția masculină și feminină, cucerind ca echipa locul I. Aceasta este încă o dovadă a calității și a muncii dedicate a tuturor antrenorilor și sportivilor care fac parte din echipă. Cu această competiție s-a confirmat 5 puncte necesare pentru a merge la Campionatul Mondial de Cadeți, care se va desfășura în luna august la Sarajevo în Bosna și Herțegovina.

Cadeții a C.F. „OFK Vršac”, în meciul disputat pe teren, au obținut o victorie de 4:1 împotriva Clubului de fotbal „Železničar” din Panciova, și prin această victorie cadeții vârșețeni s-au calificat în divizia a Cadeților din Serbia. Acest succes se datorează jucătorilor dar și a antrenorilor Goran Milićević și Perica Rankov care au lucrat cu acești minunați cadeți. În acest sezon, cadeții de la C.F. „OFK Vršac” au acumulat 61 de puncte și au înscris 83 de goluri.

Sportivii Clubului de box „Gard” au avut o performanță notabilă la Campionatul Voivodina de Savate, la disciplina Assault Savate pentru toate vârstele desfășurat în sala de sport din comuna Žablje la care au participat toate cluburile din țară. Acest club a evoluat cu trei luptători care au câștigat două titluri de campioani și un vicecampion al Voivodinei. Campionii Voivodinei la box, disciplina savate, pentru anul 2023 au devenit Luka Gavrilović la pionieri până la 42 kg și Anja Rakić la categoria juniori feminin până la 70 kg, în timp ce Milica Nikolić a câștigat medalia de argint și titlul de vicecampion la categoria cadeți feminin până la 48 kg. Aceasta este un rezultat excelent, având în vedere că acești luptători sunt foarte tineri.