Sport

Teodora Miul este din nou campioana Serbiei la categoria sa

De la antrenorul Milan Agadișan aflăm că în sala sportivă din Aleksinac, în zilele de 8 și 9 mai a.c., a fost organizat ultimul concurs la tenis de masă din sezonul 2020/2021 la tabloul de punctaj, după programul și calendarul Uniunii de Tenis de Masă a R. Serbia. Concursul a fost organizat la următoarele categorii: juniori, cadeți și cadeți mici. Nicolincenii au participat la toate categoriile amintite, după cum urmează: junioarele Tamara Turcoane și Marina Pincu, cadetele Teodora Miul, Alesia Turcoane și Vanesa Bonciocat, cadeții mici Mihai Dalea și Aleks Turcoane și cadetele mici Teodora Miul, Vanesa Bonciocat, Trifon Sara și Emili Miul.

Concursul a reunit peste 250 de participanți din toate cluburile de tenis de masă din Serbia, deoarece a fost ultimul concurs cu punctaj. Urmează întocmirea listei cu 12 cei mai buni jucători care vor participa, în iunie, la TOP 12, la categoriile amintite.

Teodora Miul, la categoria cadete mici (vârsta de 12 ani), a reușit să ocupe primul loc, cupa si medalia de aur, devenind campioana Serbiei. În marea finală Teodora a învins-o pe Jana Havela de la C.T.M. „Slavija 96“ Covăcița, cu rezultatul de 3:0, după un joc de calitate și interesant. Teodora, după o perioada destul de lungă, a reușit să o învingă pe prima jucătoare din țară la această categorie.