Sport

Teodora și Emili Miul au obținut rezultate demne de stimă

A luat sfârșit cunoscutul Turneu de Tenis de Masă „Gewo”, care s-a desfășurat la Novi Sad. Acest turneu, organizat de către Asociația de Tenis de Masă din Voivodina, sub auspiciile Secretariatului Provincial pentru Sport și Tineret, s-a desfășurat pe parcursul a două zile în Sala de Sport „Voivodina” din Novi Sad. Sportivii s-au întrecut la câteva categorii: minicadeți şi cadete, cadeți tineri şi cadete tinere, cadeți şi cadete, juniori şi junioare, echipe. Au participat aproximativ 600 de jucători de tenis de masă din: Austria, Ungaria, România, Bulgaria, Slovacia, Macedonia de Nord, Croația, Bosnia și Herțegovina, Muntenegru, Bahrain și Serbia.

La acest turneu internațional, care a fost la un nivel foarte înalt, a participat și echipa „Rapid” din Nicolinț, realizând, într-o concurență foarte puternică, rezultate de toată stima. Jucătoarele de tenis de masă de la C.T.M. ,,Rapid” au jucat patru meciuri finale: două pe echipe și două la individuale. Sportivele de la clubul din Nicolinţ, al căror antrenor este neobositul Milan Agadișan, au obţinut unul dintre cele mai mari succese de până acum.
La categoria minicadeți, Mihai Dalea a jucat, în grupă, împotriva lui Mario Banjaș de la „Galadska” din Kikinda, Mihajlo Vujiak de la „Jedinstvo” din Vlaicovăț și Novak Nikelić de la „Ugrinovci”. Pe toți adversarii i-a învins cu 3:0. Prin urmare, a ocupat primul loc în grupă și s-a calificat în faza următoare. La această categorie a participat și Aleks Turcoane.
În următoarea fază, Mihai Dalea l-a întâlnit pe Pete Maksim de la ,,Temerin”, pe care l-a învins, la modul categoric, cu 3:0 (pe seturi: 11-7, 11-2 și 11-6). În semifinală, Mihai Dalea a jucat un meci foarte dinamic și interesant contra lui Borna Šušnjić de la ,,Opatija 08” din Croația. Tânărul sportiv din Nicolinţ, deşi a pierdut meciul, a obţinut un rezultat foarte bun.
La categoria minicadete, Emili Miul de la ,,Rapid” le-a întâlnit, în faza grupelor, pe Aleksandra Pavlović de la „Mladost” din Zemun și pe Timea Denge de la „Roham” din Nova Crnja. Pe ambele le-a învins cu 3:0. Au urmat optimile de finală, o fază în care Emili Miul a fost liberă. În următorul meci, sportiva din Nicolinţ a jucat împotriva Laurei Varga de la ,,Temerin”, pe care a învins-o cu 3:0 (pe seturi: 7:11, 7:11, 9:11). Emili Miul a câştigat şi semifinala cu Hana Varga de la „Čoka” (3:0; pe seturi: 5:11, 4:11,7:11).
În marea finală, Emili Miul a întâlnit-o pe Teodora Horvat, o jucătoare excelentă de la „TSC” din Bačka Topola. Până la final nu s-a ştiut cine va câştiga. Sportivei din Nicolinţ i-a lipsit puţin noroc să câştige. Acest meci dramatic s-a încheiat cu 3:2 în favoarea Teodorei Horvat. Emili Miul s-a clasat pe locul al doilea și a cucerit medalia de argint.
La categoria cadeților, Marius Giban a jucat împotriva lui Ivan Adamov de la ,,Horgoš” și Relja Kardašević de la „Novi Sad”, pe care i-a învins cu 3:0. Sportivul din Nicolinţ a pierdut însă de la Marijan Sabo și nu s-a plasat în faza următoare.