Sport

Victorii și înfrângeri

Recent, a luat sfârșit campionatul de tenis de masă în toate divizile, iar majoritatea cluburilor de tenis de masă din satele noastre românești, au obținut succese diferite.

Anume, în „Super Liga”, echipa feminină a C.T.M. „Vršac” din Vârșeț, a jucat ultimul meci cu echipa „Flip” din Novi Sad și a învins cu rezultatul de 4:1. În pofida acestui succes, jucătoarele acestei echipe, au rămas pe penultimul loc în clasament cu 28 de puncte acumulate și cu numai șapte victori obținute. Tot în această ligă „Unirea” din Uzdin s-a întâlnit cu echipa „Senta” de la care a suferit o înfrângere, rezultatul final fiind de 4:2. În acest campionat „Unirea” nu a reușit să obțină nici o victorie. În cele 21 de etape disputate, această echipă a avut tot atâtea înfrângeri. Sperăm că în campionatul următor echipa se va consolida și se va reîntoarce în Super Liga.
În Liga I echipa femenină de la C.T.M. „Rapid” din Nicolinț a jucat ultimul său meci din acest campionat împotriva echipei „Obilić Aleva” din localitatea Kanjiža dar, din păcate a suferit o înfrângere, cu rezultatul de 4:2. Pentru această echipă au evoluat jucătoarele: Laura Cojocar, Teodora Miul și Vanesa Bonciocat. Această echipă la sfârșitul campionatului pe lângă toate problemele cu care s-a confruntat, au cucerit locul patru în clasamentul final.
În Liga a II-a a Serbiei Grupa de Sud (băieți) „Rapid” din Nicolinț a jucat pe teren propriu cu echipa „Žak” pe care a învins-o categoric cu rezultatul de 4:1. Jucătorii Marius Giban, Adrian Ambruș, Marian Pincu au prezentat un meci foarte bun. Echipa „Rapid” cu cele 26 de puncte acumulate a obținut locul III în clasament. Echipa „Milenium” din Vârșeț care se află în această ligă în ultima etapă din sezonul competițional 2020/21, a fost liberă. Ea la fel a obținut 26 de puncte dar se găsește pe locul patru în clasament. În sezonul următor, 2021/22 acestă echipă o să încerce să cucerească cea mai înaltă treaptă în clasament și să se plaseze într- un rang mai înalt, aceasta fiind dorința tuturor pasionaților de tenis de masă din Vârșeț.