Sport

Victoriile și rezultatele bune ale nicolincenilor

Săptămâna trecută Uniunea de Tenis de Masă din R. Serbia a organizat Campionatul Național de Tenis de Masă la Bečej. S-au întrecut juniorii și cadeții mici. Campionatul a reunit  în jur de 250 de sportivi. De la C.T.M. ,,Rapid“ au participat junioarele Tamara Turcoane și Marina Pincu, cadeții mici Marius Giban, Mihai Dalea și Aleks Turcoane și cadetele mici Teodora Miul, Vanesa Bonciocat, Sara Trifon și Emili Miul.

Tamara Turcoane, care la ora actuala se găsește pe poziția a treia pe lista de punctaj, în urma Radmilei Tominjak de la „Novi Sad“ și Rekăi Bezek de la „Panonija“ din Novi Sad, a reușit să ocupe locul al treilea și să cucerească medalia de bronz. Tamara a fost eliminata în semifinală de Katarina Gvozdenović de la  „Dombos” din Mali Iđos cu rezultatul de 3:1. În meciul dintre Tamara Turcoane și Svetlana Sladeček rezultatul a fost de 3:1 (6-11,11-6,5-11,6-11), iar cu Nikolić Sofija 3:0 (7-11,7-11,11-13).

Marina Pincu a fost eliminată în pătrimi de finală. În faza grupelor ea a cucerit primul loc. Rezultatele se prezintă în felul următor: Marina Pincu – Jelena Štefanović 3:1 (11-8, 6-11, 12-10, 11-9) și Marina Pincu – Aleksandra Tamaš 3:0 (11-7,11-8,11-4). Au urmat meciurile cu Eleonora Verner pe care a învins-o cu rezultatul de 3:1 (9-11,12-10,11-3,11-3) și cu Dunja Vucenja din care iarăși a ieșit învingătoarecu rezultatul de 3:0 (11-6,12-10,11-8).

La proba de dublu nicolincenele Tamara Turcoane și Marina Pincu au jucat marea finală, fiind învinse de dublul Tominjak-Bezek, ocupând locul doi și medalia de argint. La dublu mixt, Tamara, împreună cu jucătorul Andraš Oros de la „Temerin“, au ocupat locul al doilea și medalia de argint. În această finală au fost învinși de Jovan Jockov – Radmila Tominjak cu rezultatul de 3:1

Jucătorii antrenorului Milan Agadișan au reușit încă o dată să se împună pe plan național și să obțină câteva medalii la toate categoriile: dublu, dublu mixt, individual etc. Jucătorii de la ,,Rapid” din Nicolinț au urcat de nenumărate ori pe podium.