Sport

Romana Putnic pe cel mai înalt podium

În perioada 11-19 septembrie, orașul Belgrad a fost gazda Campionatului Mondial Școlar cu denumirea „Festivalul Școlar 2021”. Acest eveniment sportiv a fost organizat sub auspiciile Comitetului Olimpic Internațional, în parteneriat cu Federația Internațională a Sportului Școlar.

După concursul ,,Universiada” și competiția destinată elevilor de liceu, pentru prima dată a fost organizat Campionatul Mondial Școlar, care a reunit elevi de școală elementară. Onoarea de a fi prima țară care găzduiește acest eveniment a revenit Serbiei, respectiv Belgradului.
Peste 2500 de elevi din 42 de țări de pe cinci continente au participat la această competiție. Participanții s-au întrecut la 14 ramuri sportive. De la Antonela Putnic președinte la C.T.M. ”Jedinstvo” din Vlaicovăț am înțeles că la această competiție, extrem de importantă, a participat și jucătoarea de tenis de masă Romana Putnic din Vlaicovăț. La categoria echipelor, reprezentând Serbia, Romana Putnic, Teodora Gojkov din Vârșeț și Sara Radak din Čelarevo s-au clasat pe primul loc și au devenit campioane mondiale. Au câștigat semifinala cu echipa din Bulgaria (7:0), iar în finală au învins formația din Emiratele Arabe Unite (5:2). La proba de dublu, împreună cu Teodora Gojkov a cucerit locul al treilea și medalia de bronz. Romana s-a întors de la acest campionat cu două medalii: cea de aur și cea de bronz.
Antrenoarea Romanei la campionat a fost Nada Banjac; iar antrenorul la C.T.M.”Jedinstvo” este Ardelean Marinel.