Sport

Tudor și Radu Mălaimare au obținut medalia de aur și bronz

În baza informațiilor primite de la Milan Agadișan din Nicolinț, în luna decembrie a fost organizat trofeul orașului Novi Sad la tenis de masă. Acest eveniment sportiv a fost organizat de Clubul de tenis de masă „Novi Sad”.

Acest turneu s-a desfășurat în sala sportivă „Spens” din Novi Sad la care au participat în jur de 120 de jucători din Novi Sad, Temerin, Čelarevo, Ruma, academia Koćiš, Bačka Topola, Horgoš, Zrenjanin și Alibunar.

Jucătorii s-au întrecut la categoriile grădinița, 1-2, 3-4, 5-6. 7-8. Turneul a început de la orele 10:00 și a durat până în orele serii. Sistemul de competiție a fost următorul: în faza pe grupe a competiției cu 3 sau 4 participanți, toți joacă unul împotriva celuilalt (fiecare cu fiecare) iar primul și cel al doilea din grupă merge pe tabla principală, unde jocul se joacă conform sistemului de cupă (sistemul eliminator ).

Turneul a fost urmărit de arbitrii calificați printre care arbitru suprem Deana Skeledžija, Sima Jockov și Goran Skeledžija (conducere tehnică) și Ivan Gagić (coordonatorul turneului). Pe lângă mulți jucători, la acest turneu au participat și jucătorii români, frați Tudor și Radu Mălaimare de la Clubul de tenis de masă „Al-spin” din Alibunar. Tudor Mălaimare a reușit să-i învingă pe toți jucătorii la categoria grădiniță și a cucerit locul întâi și medalia de aur.