Sport

Izabela Lupulescu din Uzdin a obținut rezultat excelent și la single, ajungând în sferturile de finală

Conform informațiilor postate pe site-ul stonitenis.org, atingerea a două finale la Havirov este un succes în sine, iar jucătorii sârbi au făcut tot posibilul pentru a urca ștacheta mai sus și a se plasa pentru titlurile de campioni.

Al treisprezecelea mixt mondial la dublu, a avut loc între Pištej/Kukulkova din Slovacia, în primul set împotriva lui Dimitri Levajac și Izabela Lupulescu. Perechea sârbă i-a depășit complet, dar rivalii au ripostat în partea secundă și au egalat la 1:1.

Până la mijlocul setului al treilea, jocul a fost egal, iar apoi slovacii, câștigând cinci puncte la rând, au încheiat meciul cu rezultatul de 2:1. O continuare similară a avut loc între Pištej și Kukulkova, împiedicând tandemul sârb să ajungă la setul decisiv. (5:11, 11:3, 11:7, 11:6). La dublu, Šurijan/Lupulescu a câștigat finala cu 1/2 împotriva perechii Moret/Lutz (SUI/FRA), în timp ce perechea mixtă, Lupulescu/Levajac a câștigat un loc în finală după ce a învins perechea din Ucraina cu scorul de 3:2.

Izabela Lupulescu a fost oprită în finala 1/4 de Wu Yangchen, dar a înregistrat totuși un rezultat excelent la single, unde a învins anterior două jucătoare din Taipei din China.